l, hneď po výbuchu zavrhol variant o boji mafií. Pri explózii zabili len neznámych, väčšinou chudobných ľudí. Široko-ďaleko sa nenachádzal ani jeden mafián, ktorý by chcel na zemiakoch zbohatnúť. Hovorilo sa o ďalšej možnej verzii: medzi juhoruskou republikou Severné Osetsko a jej susedom Ingušskom panuje dávne nepriateľstvo a mnohokrát si Inguši a Oseti navzájom vyhadzovali do povetria domy. Ani jedna strana sa však nikdy nedopustila demonštračnej teroristickej akcie. Ihneď po výbuchu sa tiež začalo hovoriť o tradičnej čečenskej stope. Čečeni sa mohli pomstiť za dve čečenské ženy, ktoré nedávno v Rusku odsúdili za výbuch z roku 1997 v Piatigorsku. Hlavným "kandidátom" na páchateľa je Chatab, zakladateľ čečenskej teroristickej školy, občan Jordánska žijúci v Čečensku od roku 1995. Je propagátorom vahábizmu, dnes na Kaukaze a v strednej Ázii rozšíreného krajne extrémistického islamského hnutia.
Lenže aj táto verzia má jednu chybu. Chatab sa doteraz sústredil výhradne na vojenské diverzie. Cieľom jeho útokov nikdy neboli nevinní ľudia. Druhý islamský extrémista Salman Radujev sa zasa vždy k svojim činom hrdo hlásil. Od činu vo Vladikavkaze sa s odporom odvracia.
Čečenská stopa, hoci by sa ruským policajným orgánom hodila, je pravdepodobná len ako tzv. ruská objednácka. A to je tiež verzia nezávislých pozorovateľov a mnohých ruských oznamovacích prostriedkov. V Moskve v poslednom čase škandály nadobudli takú koncentráciu, že noviny nevedeli, o čom písať skôr. Objavili sa informácie o tom, že Kremeľ je zapletený do obrovských finančných afér. Povesť samotného Jeľcina je nebezpečne ohrozená, nehovoriac o jeho dcére Tatiane. Komunisti v dume volajú po tom, aby sa ľudia vydali do ulíc a začali ďalšiu z ruských revolúcií. A Medzinárodný menový fond sa zdráha dať Moskve ďalšiu z miliardových pôžičiek. Kaukazský vplyv najslávnejšieho ruského intrigána Borisa Berezovského, dnes v Kremli v nemilosti, tiež nie je tajomstvom. Všetko, čo sa za posledné mesiace dialo v Moskve, akoby smerovalo k tragickej udalosti na Kaukaze. Predchádzal jej napríklad únos ruského generála Špiguna čečenskými banditami. Nasledovalo mnoho reportáži v ruskej televízii o Rusoch, ktorí sú držaní v Čečensku v otroctve. Moskovskí intrigáni dnes získali čas. Buď im výbuch spadol do lona náhodou, alebo má pravdu čečenský prezident Aslan Maschadov, ktorý tvrdí, že všetko organizuje ruská Federálna bezpečnostná služba. PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, Moskva, agentúra Epicentrum