BRUSEL (ČTK) - Všetko nasvedčuje tomu, že budúcim predsedom Európskej komisie bude bývalý taliansky premiér Romano Prodi, ktorý sa preslávil pretlačením svojej krajiny do menovej únie. Všetci ostatní prípadní kandidáti dali v posledných dňoch najavo, že o funkciu nemajú záujem. Prodi je jediným oficiálne vyhláseným kandidátom na vystriedanie Jacqua Santera, ktorý odstúpil. Pozorovatelia poukazujú na to, že talianska vláda by ho verejne nenavrhovala, keby nemala od partnerov uistenie o podpore. Jedinou Prodiho podmienkou je, že bude stáť nielen na čele dočasnej komisie (do konca roka), ale tiež nového orgánu zvoleného na ďalších päť rokov. Politici zároveň rozhodne popierajú, že by Taliansko za Prodiho prijatie "zaplatilo" významnými ústupkami, ktoré uľahčia tento týždeň na summite v Berlíne dohodu o reformách financovania EÚ - je vraj najmä ochotná zvýšiť svoj príspevok do kasy EÚ a netrvať toľko na bezpodmienečnom zachovaní kvót na výrobu mlieka. Hovorí a píše sa však tiež o tom, že premiér Massimo d`Alema si horlivo praje zabiť dve muchy jednou ranou - mať na čele exekutívy EÚ svojho človeka a zároveň odsunúť politického protivníka z domácej scény. Prodi má nepochybne podporu Paríža a Londýna, Bonn zrejme stále ešte váha - podľa niektorých prameňov prehováral kancelár Gerhard Schröder na poslednú chvíľu holandského premiéra Wima Koka, ten však v sobotu kandidovať verejne odmietol.
O spôsobe voľby nového predsedu EK sa včera v Bruseli radili ministri zahraničných vecí "pätnástky". Dnes a v utorok sa zíde na zvláštnom zasadaní v Bruseli plénum Európskeho parlamentu, ktoré formuluje požiadavky tejto ambicióznej inštitúcie EÚ. Nepochybne medzi nimi bude, aby nová komisia bola vymenovaná dvakrát - najprv do konca roka a od júna, v riadnom termíne, nová komisia na päť rokov. Belgickí, holandskí a luxemburskí poslanci hodlajú navrhnúť, aby sa v oboch prípadoch postupovalo už podľa procedúry nariadenej amsterdamskou zmluvou o EÚ, ktorá pritom vstúpi do platnosti len niekedy v júni. Podľa nej sa parlament nielen vyjadruje k osobe predsedu komisie, ale priamo ho schvaľuje. Politické kluby EP pripravujú rovnako rezolúciu, v ktorej vyzvú na posilneniu právomocí nového predsedu EK - najmä aby mohol vyhadzovať jednotlivých previnilých komisárov - a požiadajú o väčšiu priehľadnosť hospodárenia komisie.
Rastúci vplyv EP potvrdil sám Schröder, keď sa v piatok zišiel s jeho predsedom José Maríom Gilom-Roblesom. Uistil ho, že EP bude "plne zapojený" do procesu a nový predseda komisie pred parlament predstúpi dvakrát - po prvý raz kvôli prechodnému obdobiu zrejme v máji, po druhý raz už pred nové plénum, v júni alebo v septembri. Voľby do EP sa konajú 13. júna.