V poslednom štvrťroku vzrástol hrubý domáci produkt (HDP) len o pol percenta. A pretože sa tento ukazovateľ na Slovensku fetišizuje, možno očakávať okrem serióznych analýz aj ideologizované hodnotenia. Viac ako iste sa budú hľadať vinníci a najmä tí, ktorí nevedia, ako HDP vzniká, poukážu na zodpovednosť súčasnej vlády. Zásluhy kabinetu Mikuláša Dzurindu by boli rovnako nulové, aj keby produkt rástol dvadsaťkrát. Vývoj HDP v poslednom štvrťroku je zavŕšením politiky, ktorej grotesknými vrcholmi boli slávnosti predstierania ukončených diaľnic na jeseň, pred voľbami. Rozbušky vo verejných financiách boli načasované. Keď sa vo volebných urnách stratila vôľa vydávať chaos za systém, naplno sa prejavil rozvrat v hospodárstve. Slovenská ekonomika je na pokraji krízy, možno ešte väčšej ako socializmus v roku 1989. Čísla o hospodárskom zázraku boli málo dôveryhodné až tak, že im často neverili ani ich autori. Deformácie majú obludné rozmery a ich náprava bude trvať dlho. Kroky vedúce k rovnováhe nestačí deklarovať.
Namiesto ohurovania percentami by sa malo diskutovať o obsahu rastu. Málo, skoro vôbec sa nehovorí o relácii medzi kvalitou života a rastom hrubého domáceho produktu. Hrubý domáci produkt predstavuje objem finálnych statkov a služieb vyrobených v ekonomike za jeden rok. Hrubý domáci produkt sa dá nahnať aj nezmyslami. Príkladom boli v nedávnej minulosti diaľnice, ktoré mali byť prepokladom rozvoja krajiny. Do diaľnic sa vkladá betón, železo, asfalt, stroje... Diaľnice mali prilákať zahraničný kapitál, pripisuje sa im funkcia multiplikátora, čo znamená, že efekt investície do diaľnic sa znásobuje, lebo vytvára ďalšie pracovné miesta... veľa ľudí pracuje, aby vyrobili "súčiastky" pre cestárov.
Hrubý domáci produkt sa často "obsmieva" a často je smiešny. Márnomyseľné je opájanie sa jedným číslom zo štatistiky, ktoré napokon nemá nič spoločné s demokraciou, slobodou, rovnosťou šancí. Hrubý domáci produkt dokážu vytvoriť aj diktatúry, ba dokážu sa postarať o jeho rast. Ministerstvo financií SR odmieta úvahy o raste menšom ako tri percentá. Obrana je účelová, lebo priznanie možnosti nižšieho rastu by celkom zákonite vrhlo tieň na konštrukciu rozpočtu, ktorý je na trojpercentnom raste založený. Optimizmus je ópium. Keď Maďari prijali "balíček" na ozdravenie ekonomiky a nastolenie rovnováhy, zaznamenali dokonca pokles HDP, hoci nemali slovenské problémy s oslabenou podnikovou sférou.
EDUARD ŽITŇANSKÝ
(Autor je reportérom týždenníka Trend a biznis magazínu Duel)