BUKUREŠŤ (REUTERS, ČTK) - Rumunská mena lei, obeť ťažko skúšanej ekonomiky, sa vo štvrtok stabilizovala po tom, čo prekonala najväčší prepad v priebehu jedného dňa v tomto roku. Lei štvrtok uzavrel na kurze asi na 15 500/17 000 za dolár, včera posilnil na 14 000/15 500 za dolár. Lei však na burze podlieha veľkým výkyvom počas obchodovania, pričom aj malé predajné a nákupné ponuky vyvolávajú zmeny a veľké rozdiely emisného a denného kurzu. V zmenárňach sa lei predáva dokonca podľa kurzu až 28 000 za dolár.
Prezident Emil Constantinescu vo štvrtok vyhlásil, že "centrálna banka vzala situáciu pevne do svojich rúk". Minister financií Traian Remes nezávisle od neho povedal, že Rumunsko "kategoricky" bude splácať svoje dlhy - splácanie dlhov je hlavnou obavou zahraničia v súvislosti s rumunskou ekonomikou. Guvernér centrálnej banky Mugur Isarescu povedal, že je pripravený zasiahnuť vtedy a tam, kde to bude mena potrebovať.
Isarescu si je vedomý toho, že Rumunsko stratilo v minulých rokoch vinou pomalého tempa reforiem dôveryhodnosť u medzinárodných veriteľov. Je však presvedčený, že vláda sa zaviaže uskutočniť reformy, a tak sa podarí uzavrieť dohody s Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou o úverovej pomoci. Posledný prudký pokles kurzu lei treba podľa guvernéra prijať s úľavou, pretože zmierňuje napätie v ekonomike a znamená viac času na uskutočnenie kľúčových štrukturálnych reforiem. Oslabením meny získajú rumunskí vývozcovia konkurencieschopnosť, najmä v ostrej konkurencii ázijských vývozcov na trhoch textilu a ocele, povedal Isarescu.
Rumunská mena začala tento rok s kurzom 11 000 lei za USD, otriasala ňou však zhoršujúca sa ekonomika a veľké obchodné deficity. Analytici vyjadrili obavy o schopnosť Rumunska platiť úroky vyše 2 miliárd USD zo štátnych dlhov. Rumunsko už začalo rokovať so zahraničnými bankami o pôžičkách na splátky zahraničného dlhu, ktoré by mu umožnili vyhnúť sa vyhláseniu platobnej neschopnosti.