tratíve. Dôvodom je Skuratovova "nečestnosť a politikárčenie", ktoré "sa nezlučuje s vysokou funkciou generálneho prokurátora". Podľa zákona však musí odvolanie generálneho prokurátora Ruskej federácie schváliť Rada federácie, t. j. horná komora parlamentu - a tá sa prezidentovi prekvapivo nepodvolila.
Dôvodom Skuratovovej "neobľúbenosti" u hlavy štátu je vraj to, že sa generálna prokuratúra pustila do vyšetrovania korupcie na najvyšších miestach vrátane Kremľa. Zaujímavé je, že začiatkom februára požiadal sám Skuratov Jeľcina o uvoľnenie z funkcie a súčasne bol hospitalizovaný so srdcovými problémami v tej istej nemocnici, v ktorej ležal Jeľcin. Dnes naopak trvá na svojom zotrvaní vo funkcie a svoj predošlý krok vysvetľuje jednoducho úpornou snahou stretnúť sa s prezidentom. Skuratovovo odvolanie však nakoniec navrhol Jeľcin sám. Prijal ho až vo štvrtok - to však už bola rozbehnutá mašinéria s cieľom zdiskreditovať generálneho prokurátora až pod čiernu zem. Štátny televízny kanál RTR vysielal v noci na štvrtok zábery, na ktorých je nahý muž podobný Skuratovovi v spoločnosti dvoch nahých prostitútok. Vo štvrtok sa potom Jeľcin náhle uzdravil, a to väčšinou znamená nové čistky.
Denník Komsomoľskaja pravda vo štvrtok napísal, že švajčiarske orgány vyšetrujú švajčiarsku firmu Mabetex, ktorá je hlavným dodávateľom Kremľa - rekonštruovala vládne i prezidentské budovy, Jeľcinovu rezidenciu na Sibíri, nakupovala preňho motorové člny a postavila sídlo jeho dcére Tatiane Diačenkovej. Práve túto firmu vraj preverovala aj Skuratovova generálna prokuratúra. Vedúci správy Kremľa Pavel Borodin mal priznať, že Kremeľ má majetok v hodnote 600 miliárd dolárov.
Tlačová služba prezidenta v stručnej správe uviedla, že Jeľcin vo štvrtok nariadi medzirezortnej komisii preskúmať pravdivosť informácií, ktoré pošpinili česť Skuratova. Opozícia je v pozore. Šepká sa dokonca o takej prezidentskej superšaráde, ako je odvolanie celej vlády vrátane premiéra Jevgenija Primakova. Pred takýmto krokom včera dôrazne varoval šéf komunistov Gennadij Ziuganov. Komunisti pokladajú Primakovovu vládu za prijateľnú a disharmónie medzi Jeľcinovým úradom a príliš samostatným a konzervatívnym Primakovom živia ich permanentnú kampaň proti prezidentovi, ktorú má korunovať hlasovanie o impeachmente 15. apríla. I prípad Skuratov je jedným z kamienkov stále neprehľadnejšieho spletenca najrôznejších mocenských záujmov v Rusku.
BAŠA JAVŮRKOVÁ