Čím chce byť dnešné ministerstvo kultúry "iné" ako minulé? Dnes sa opäť ozývajú kritické hlasy.
"V prvom rade chceme komunikovať. Chceme počúvať názory odborníkov a na ich základe pripravovať nové koncepcie. Zvláštne je, že tí, čo vtedy volali po komunikácii, majú dnes sklony hovoriť - veď ste na ministerstve, tak niečo vymyslite, dajte peniaze. Ale štátny úrad je tu na to, aby vytváral podmienky, aby počúval a realizoval dobré nápady."
Mierite týmito výhradami aj k nedávnej iniciatíve neštátnych divadiel, ktoré sú nespokojné so spôsobom financovania divadiel?
"Ich požiadavky sú oprávnené, nedá sa s nimi nesúhlasiť. Ale pri vysoko reštriktívnom rozpočte nevidíme spôsob, ako im v najbližšej budúcnosti pomôcť. Na to, aby ste mohli rozdeľovať, musíte mať čo."
Zmenilo sa podľa vás v tomto rezorte vôbec niečo k lepšiemu?
"Zmenilo sa to, že pomaly začíname zabúdať, aké to bolo strašné. Zmenila sa atmosféra. A malo by sa zmeniť, že kultúrna obec začne spolu komunikovať bez ohľadu na to, kto bol na ktorom brehu."
Vy sama ste prešli z "prvých frontových línií" voči Hudecovmu ministerstvu na "breh" štátneho úradu. Nezvádza to na zatváranie očí pred problémami a nevyčítajú vám to niekdajší spolupútnici?
"Aj keď ma kritizujú tí, s ktorými som kedysi bola na jednom brehu, beriem to ako prirodzenú výmenu názorov. Nezatváram oči, len ma trápi, že problémy, ktoré vidím a viem, že by sa dali ľahko vyriešiť, sa momentálne riešiť nedajú."
ALEXANDRA TINKOVÁ