V mestskej časti Bratislava-Petržalka čaká na povolenie zápisu do katastra vyše 8700 žiadostí o prevod bytov do osobného vlastníctva, ktoré po prerokovaní na miestnom úrade schválil starosta Petržalky. V súčasnosti je v Petržalke už 3800 vlastníkov bytov. V súčasnosti zostalo ešte okolo 2500 neprevedených bytov, pričom termín ukončenia celého prevodu bytov sa nedá presne stanoviť. Závisí to od počtu žiadostí, ich predloženia a od postupu katastrálneho úradu. Za najväčší problém pri prevode bytov považujú predstavitelia Miestneho úradu v Petržalke, rovnako ako v iných mestských častiach, nevysporiadané majetkové vzťahy k pozemkom a objektom.
OBČANIA K VÝSTAVBE
Na poslednom zasadnutí miestnej rady Bratislavy-Nového Mesta sa hovorilo aj o mimoriadne náročnej výstavbe infraštruktúry na Jedenástej ulici. Celkové náklady na výstavby vozovky sa odhadujú na viac ako 19 miliónov korún. Stretnutie obyvateľov ulice a pracovníkov miestneho úradu sa konalo v utorok. Niektorí obyvatelia vyjadrili ochotu podieľať sa na financovaní výstavby, niektorí prejavili záujem o zmenu územného plánu a ochotu dať časť pozemku do užívania obce na 100 rokov.
PILAROVÁ V PEZINKU
Legenárna speváčka Eva Pilarová vystúpi v podnelok o 19. hodine v Kultúrnom centre v Pezinku. Už v roku 1964 potvrdila svoje kvality v ankete Zlatý slávik a v roku 1967 zvíťazila na Bratislavskej lýre s piesňou Rekviem. Aj ostatné hity z repertoáru divadiel Semafor a Rokoko, v ktorých pôsobila v začiatkoch svojej kariéry, odznejú na pondelňajšom koncerte. Svoj súčasný repertoár predvedie E. Pilarová so sprievodnou skupinou v zložení Ivan Dominák, Miloš Bílek, Vít Fiala, Václav Fišer a Milan Dvořák.
VÝROČIE DIVADLA
Premiérou s osemnástimi choreografiami oslávilo včera v Žiline 30. výročie svojej existencie Tanečné divadlo Diana. Ako povedala jeho zakladateľka a doterajšia choreografka Hana Bieleschová, od vzniku v roku 1969 tancovalo pod jej vedením 1500 dievčat. Tanečné divadlo Diana sa v tridsaťročnej histórii stalo šesťkrát majstrom Slovenska. Popri mnohých nakrúcaniach v televízii má na konte aj účinkovanie vo filme Vianočné sníčky.
CHRÁNENÁ PRÍRODA
Národné parky Slovenska je názov výstavy, ktorá prebieha v Stredoslovenskom múzeu - Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici. Expozícia je zostavená z textových, mapových a obrazových materiálov tak, aby návštevníkom poskytla ucelený obraz o siedmich národných parkoch, o ich vzniku a rozlohe, rastlinných a živočíšnych druhoch vyskytujúcich sa na ich území. Zároveň približuje činnosť Správy Národných parkov. Národné parky na Slovensku, podobne ako v celom svete, začali vznikať pod vplyvom amerických národných parkov. Najstarším slovenským je Tatranský národný park, ktorý vznikol v decembri 1948, najmladšie sú Poloniny a Muránska planina, ktoré vznikli v septembri 1997. Okrem nich prírodné dedičstvo chránia Národný park Nízke Tatry, Pieninský národný park, Slovenský raj a Malá Fatra.
(TASR)