16 na 19. Britský denník zaroveň konštatuje, že toto rozšírenie síce nie je prvým v päťdesiatročných dejinách NATO, zároveň však predstavuje najradikálnejšiu zmenu na mape aliancie, ktorá sa posúva o 400 míl smerom na východ.
Keď NATO v roku 1949 podpisom washingtonskej zmluvy vzniklo, hovorilo sa, že jeho hlavným poslaním je udržať "USA in, Russia out and Germany under" - teda zakotviť prítomnosť USA v demokratickej Európe, udržať Rusko mimo jej hraníc a zároveň kontrolovať Nemecko. Okrajové podmienky tejto rovnice sa však v roku 1949 výrazne zmenili a aliancia potrebovala 10 rokov na to, aby postupne hľadala svoju novú tvár. Jej výrazom bolo aj rozhodnutie prijať troch nových členov.
Na rozdiel od technicky náročnej európskej integrácie bolo rozšírenie NATO relatívne jednoduchým procesom. Od Madridu, kde boli vystavené oficiálne pozvánky, neuplynuli ani dva roky a doterajšie náklady sa odhadujú na 2 miliardy dolárov, z ktorých väčšinu pohltila predovšetkým jazyková a odborná príprava veliteľov nových členských armád. Kompatibilita veliacich systémov a schopnosť komunikovať je totiž prvoradým predpokladom akejkoľvek vojenskej spolupráce. Aj keď nemožno popierať, že pri rozširovaní neišlo aj o veľké vojenské objednávky a jeho najväčšími sponzormi boli americké a európske zbrojovky.
NATO si však uvedomuje, že pri súčasnej výkonnosti ekonomiky nových členov nemožno očakávať miliardové objednávky. Ich vojenské rozpočty (ČR cca 987 mil. USD, MR 666 mil. USD a PR 3 100 mil. USD) sú v porovnaní so Západom len kvapkou v mori. "Povedali sme jasne, že by sa mali zamerať najprv na softvér a až potom na hardvér," tvrdí nemenovaný bruselský zdroj NATO. Ako prvé prídu na rad pravdepodobne letecké navigačné systémy. Američania si pôvodne mädlili ruky, že sa zbavia niekoľkých starších stíhačiek F-16 a F-18. Poliaci sa však prednedávnom rozhodli inovovať svoje MiG-29 a výhodnú objednávku dostala nemecká DASA, ktorá už má skusenosti s východonemeckými MiG-mi. Neskáčeme práve od radosti, ale nič sa nedeje, naznačili vzápätí vo Washingtone.
Aby sme však boli spravodliví, investície potečú aj opačným smerom. Česká republika očakáva len v tomto roku dodávky radarových a komunikačných systémov za 116 miliónov korún a ďalších 160 miliónov vo forme investícií, ani nehovoriac o novovytvorených pracovných miestach a možnosti vzdelávania vojakov na akadémiách NATO. Tí istí vojaci sa však neskôr budú musieť podieľať na prípadných spoločných operáciách aliancie - tak na území členských štátov, ako aj v rámci čoraz častejších mierových misií vo svete.
Kto by však chcel zredukovať rozširovanie NATO len do kolónky "mal dať" a "dal", pravdepodobne nepochopil ani za mak podstatu zmyslu tohto procesu. NATO sa dnes vracia čoraz viac ku svojim koreňom. Je klubom slušných a prosperujúcich krajín. V rozhodovacích štruktúrach tejto "bašty imperializmu" politici čoraz viac vytláčajú generálov. "Máme sa dosť dobre na to, aby sme sami vyvolali ozbrojený konflikt, ale sme dostatočne pripravení na to, aby sme odradili kohokoľvek, kto by nám chcel znepríjemniť život," vyjadril zmysel jestvovania aliancie jeden z pracovníkov jej bruselského hlavného stanu.
JURAJ KITTLER