smerujúce k vyriešeniu súčasnej katastrofickej situácie. Uvádza sa to v otvorenom liste predsedovi vlády SR, ktorý denníku SME poskytol predseda základnej organizácie Odborového zväzu (OZ) KOVO Dušan Bartko.
Zamestnanci žiadajú, aby Fond národného majetku SR začal konať vo veci zrušenia privatizačného rozhodnutia týkajúceho sa spoločnosti Martinmetal, a. s., čím by sa vrátili rozhodovacie právomoci štátu. List ďalej obsahuje požiadavku na Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré by malo zabezpečiť urýchlené konkurzné konanie v záujme sprehľadnenia vlastníckych vzťahov a vyrovnania záväzkov spoločnosti. Ministerstvo hospodárstva SR a DMD Holding by mali podľa D. Bartka vytvoriť nové orgány Martinmetalu a prevziať zodpovednosť za zabezpečenie strategických partnerov. Zamestnanci apelujú aj na Ministerstvo financií SR, aby bolo garantom pri poskytovaní prevádzkového kapitálu. Ten by mal umožniť realizáciu podnikateľských aktivít pri vstupe strategických partnerov. Kým sa podarí zrealizovať navrhované kroky, malo by Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zabezpečiť zachovanie sociálnych istôt, postavenia zamestnancov a udržania zamestnanosti v regióne Turca, uvádza sa ďalej v liste.
Zamestnanci Martinmetalu vyslovili nádej, že sa vláda v duchu svojich sľubov zasadí za záchranu podniku, ktorý má výrobný program, fungujúce technológie a vysoko kvalifikovanú pracovnú silu.
Predstavenstvo Martinmetalu podalo pred mesiacom na Krajský súd v Banskej Bystrici návrh na začatie konkurzného konania voči spoločnosti, čo by znamenalo prepustenie všetkých zamestnancov. Predstavenstvo tento svoj krok odôvodnilo tým, že potenciálni investori svoj vstup do Martinmetalu podmieňujú práve vyhlásením konkurzu.
Situáciu budú dnes riešiť aj ministri Peter Magvaši a Ľudovít Černák v rámci stretnutia so zamestnancami podnikov z okolia Turca.