Obľúbené čečenské odvetvie podnikania - unášanie cudzincov za účelom tučného výkupného - slávilo ďalší úspech. V piatok 5. marca uniesli piati Čečeni generála Gennadija Špiguna, zvláštneho vyslanca ministra vnútra Sergeja Stepašina. Už vo februári údajne varoval čečenský prezident Aslan Maschadov ruskú stranu, že Špigunovi hrozí únos. Stepašin sa však o bezpečnosť svojho priateľa príliš nepostaral. Únoscovia naňho čakali v lietadle, ktoré ho malo dopraviť do Moskvy. Generál ruského ministerstva vnútra, čudujme sa, letel lietadlom súkromných čečenských aerolínií Aškab-air.
Moskva tentoraz nelenila ako v prípade Jeľcinovho zmocnenca Vlasova, ktorý vlani pobudol v zajatí pol roka. Prakticky okamžite prerušila všetký kontakty s Čečenskom a stiahla svojich úradníkov s rodinami do bezpečia. Stepašin vyzval aj Čečenov, aby územie vzpurnej kaukazskej republiky opustili a dokonca im ponúkol materiálnu pomoc (!). Pretože sa vraj chystá ruský vojenský útok.
Po zmätkoch okolo toho, kto o takej drobnosti, ako je vojenský útok, rozhodne - prezident Boris Jeľcin i predseda Bezpečnostnej rady Nikolaj Borďuža sú momentálne v nemocnici - v stredu ruská vláda rozhodla, že útok sa odkladá. Sily čečenského prezidenta Aslana Maschadova medzitým zistili, že Špigun je živý a zdravý. K únosu sa však nik neprihlásil, a tak sa v neprehľadnom čečenskom politickom teréne hľadajú najrôznejšie väzby a motívy. Čečeni tvrdia, že Špigun bol počas vojny veliteľom tzv. filtračného tábora, v ktorom mučili a zabíjali ľudí. Opozičný vodca, jeden čas tiež vicepremiér Šamil Basajev vyhlásil, že Špiguna rád "oslobodí" z rúk únoscov, aby ho sám postavil pred šariátsky súd. Ale aj prezident Maschadov dávnejšie vyslovil počudovanie nad tým, prečo si minister Stepašin vybral za vyslanca práve takéhoto človeka.
Po politickom odstrele milionára Borisa Berezovského, ktorý rád vykupoval unesených v Čečensku (hovorilo sa tiež, že únosy sám organizoval), je pragmatik Maschadov - i keď celkom inak ako Berezovskij - snáď jedinou autoritou, o ktorú sa tu Rusi môžu oprieť. Prezidentovi, ktorý má vážne problémy so svojimi poľnými veliteľmi, však dosiaľ Moskva skôr len hádzala polená pod nohy. Čečensko nedostalo takmer nijaké finančné kompenzácie za to, čo ruská armáda zničila. Maschadov nemá svojim ľuďom čo ponúknuť. Pre Moskvu je jednoduchšie však predstierať tvrdosť. Nová ruská hrozba je len ďalším prázdnym slovom.
BAŠA JAVŮRKOVÁ