BRATISLAVA (SME - mn) - Celosvetový dopyt po rope s najväčšou pravdepodobnosťou nezažije také oživenie, aké sa všeobecne v tomto roku očakáva. Podľa poslednej analytickej správy Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) by celosvetová spotreba čierneho zlata mala stúpnuť na 900-tisíc barelov za deň, čo predstavuje nárast o 1,2 %. V roku 1998 bol pritom rast spotreby ropy približne polovičný a výrazne nižší ako priemerná hodnota v rokoch 1990 až 1997.
Svojím novým odhadom IEA korigovala predchádzajúce predpovede na tento rok najmä v dôsledku neočakávane slabého dopytu po rope v prvom mesiaci 1999 predovšetkým v Japonsku, Nemecku, Taliansku a krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Stagnujúci dopyt vyvolal vysokú kumuláciu ropných zásob v krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) po tom, ako v decembri zaznamenal objem zásob ropy významný pokles. Podľa správy IEA je práve vysoká úroveň zásob ropy určitou ochranou trhu pred ďalšími významnejšími turbulenciami, v dôsledku ktorých poklesla priemerná cena surovej ropy typu Brent o takmer 3 doláre na barel v porovnaní s primernou cenou v predchádzajúcom roku.
Pod výkyvy stavu ropných zásob v členských krajinách OECD sa podpísali tak prudké a časté meteorologické zmeny, ako i rastúca produkcia ropy v Iraku a pokles dopytu zo strany krajín ázijského regiónu. Celkové množstvo zásob je v súčasnosti o 80 miliónov barelov väčšie ako na konci januára uplynulého roku, oproti stavu na konci januára 1997 je ich o 195 miliónov barelov viac.
V celkových projekciách na tento rok počíta IEA s rastom dopytu v Spojených štátoch amerických o 2 percentá, resp. 360-tisíc barelov denne. Nákupy ropy zo strany európskych krajín by sa v tomto roku mali zvýšiť o 0,7 percenta, resp. 110-tisíc barelov denne. Za posledných 12 mesiacov poklesol dopyt po rope v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu o 10 percent. Zhoršujúci sa stav ekonomiky zapríčinil podobný vývoj aj v Číne, ktorá patrí medzi veľkých odberateľov ropy, IEA očakáva podobné negatívne správy aj z teritórií Latinskej Ameriky, najmä z Brazílie a Argentíny.