PEŇAŽNÝ TRH: Obchodovanie na domácom peňažnom trhu bolo i včera sprevádzané živým záujmom o všetky kótované depozitá. Prudký prepad úrokových sadzieb včera zastavili intervencie centrálnej banky, ktorá komerčným bankám ponúkla možnosť nákupu štátnych pokladničných poukážok so splatnosťou dva, resp. tri dni pri fixnom úrokovom výnose 10 % p. a. Podľa neoficiálnych informácií sa Národnej banke Slovenska (NBS) takouto formou podarilo z trhu stiahnuť približne 3,5 mld Sk. Ceny jednodňových depozít uzatvárali na úrovni 5/6 % p. a. (cena nákup/predaj), týždenné fondy uzatvárali na úrovni 7/8 % p. a. Mesačné depozitá banky v závere dňa kótovali na úrovni 12,8/13,2 % p. a., najdlhšie obchodované korunové fondy (šesťmesačné) včera uzatvárali na 15/16 % p. a.
Jednou z najvýznamnejších udalostí včerajšieho obchodovania na peňažnom trhu bola aukcia dvojročných štátnych dlhopisov. Centrálna banka totiž v predchádzajúcich dňoch kumulovala prebytok korunovej likvidity v bankovom sektore tak, aby vyvolala technický pokles úrokových sadzieb najmä vzhľadom na refinančné potreby Ministerstva financií SR. Jej snaha bola včera "korunovaná" relatívnym úspechom. Ministerstvo z celkového dopytu 6,330 mld Sk akceptovalo 4,140 mld Sk pri priemernom úrokovom výnose 18,067 % p. a. Prekvapením bol minimálny ponúkaný výnos - 16 % p. a., maximálny výnos dosiahol 18,88 % p. a. Priemerný výnos (počítaný ako vážený aritmetický priemer akceptovaných ponúk) však naznačuje, že väčšina akceptovaných úrokových výnosov sa pohybovala okolo úrovne 18 % p. a.
Centrálna banka po prvýkrát včera začala sterilizovať prebytok voľných korunových fondov v bankovom sektore. Podľa informácií denníka SME sa jej predajom krátkych štátnych pokladničných poukážok podarilo z trhu stiahnuť okolo 3,5 mld Sk. "Intervencia centrálnej banky nikoho neprekvapila, na trhu sme ju už očakávali dlhší čas. NBS vytvorila takmer ideálne prostredie pre ministerstvo (financií), tam sa treba pýtať, do akej miery je spokojné," povedal denníku SME Radoslav Stopiak z dílingu Slovenskej sporiteľne. Napriek snahám denníka SME sa včera nepodarilo do večerných hodín získať žiadnu relevantnú reakciu na výsledok aukcie štátnych dlhopisov a aktuálneho vývoja na trhu so slovenskou korunou.
Do bankového sektora prichádzajú tento týždeň ďalšie väčšie objemy korunových prostriedkov. Centrálna banka v tejto súvislosti deklarovala svoju pripravenosť intervenovať na trhu s cieľom pôsobiť na rast krátkodobých sadzieb. "Na rozdiel od februára tohto roku, keď sa tlak na pokles úrokových sadzieb zo strany NBS ukázal ako kontraproduktívny, sa tento mesiac skutočne podarilo docieliť pokles aj na dlhšej strane výnosovej krivky, s čím môžeme byť spokojní," povedal SME vedúci oddelenia operácií NBS na voľnom trhu Peter Andresič.
DEVÍZOVÝ TRH: Počas včerajšieho obchodovania na trhu so slovenskou menou koruna prudko oslabila, v dôsledku čoho bola NBS prinútená k dvojnásobnej priamej intervencii v prospech koruny. Stalo sa tak po prvýkrát od zrušenia fluktuačného pásma pre pohyb slovenskej meny 1. októbra 1998. Koruna počas dňa prelomila niekoľko významných technických úrovní odporu. Na devízovom trhu sa realizovalo i niekoľko obchodov na úrovni 45 Sk za euro, čo v porovnaní s otvárajúcou úrovňou predstavuje oslabenie o viac ako jedno percento.
KAPITÁLOVÝ TRH: Absencia záujmu o obchodovanie na slovenskom akciovom trhu sa i včera prejavila v absolútne mŕtvej atmosfére na parkete Burzy cenných papierov v Bratislave. Index SAX nezaznamenal v porovnaní s predchádzajúcim dňom žiadnu zmenu a uzatváral na úrovni 84,63 bodu. Minimálne zmeny zaznamenal aj index mimoburzového trhu s cennými papiermi RM-Systém RM-S 100, ktorý oproti predchádzajúcemu dňu oslabil o 0,64 % na 496,79. Najvyšší nárast ceny zaznamenali akcie Grafobalu (+9,89 %), najhlbší prepad sprevádzal emisiu akcií Toplimo (–9,81 %).
MICHAL NALEVANKO