BRATISLAVA (SME - mn) - Pokračujúci pokles úrokových sadzieb na domácom peňažnom trhu bol včera sprevádzaný aj prudkým oslabením hodnoty slovenskej koruny. S cieľom zastaviť jej prepad bola k svojej intervencii po prvýkrát v tomto roku prinútená Národná banka Slovenska (NBS), ktorá včera musela do diania na trhu s korunou zasahovať dvakrát.
Prvú intervenciu NBS na devízovom trhu vyvolalo oslabenie domácej meny na úroveň 44,750 koruny za euro. Tlak komerčných bánk na ďalšie predaje korún do devíz však neustal ani po zásahu centrálnej banky. NBS podľa vyjadrenia vrchného riaditeľa svojho obchodno-menového úseku Karola Mrvu pre agentúru SITA na prvú priamu intervenciu v prospech koruny predala rádovo 10 mil. eúr, čo je podľa odborníkov na finančný trh len symbolický objem. K. Mrva pripustil, že tlak na korunu súvisí aj so situáciou na domácom peňažnom trhu, kde prepĺňanie bankového sektora korunovou likviditou zo strany centrálnej banky viedlo k mimoriadne prudkému poklesu úrokových sadzieb všetkých obchodovaných depozít. K druhej intervencii centrálnej banky v prospech slovenskej meny došlo včera podvečer, keď koruna oslabila až na úroveň 44,80/45,00 SKK/EUR (cena nákup/predaj), pričom i na tejto úrovni ešte reálne došlo k obchodom po 45 korún za euro. "Svojimi intervenciami NBS pravdepodobne nepresvedčila trh. Po jej prvom zásahu sa na trhu spolu s domácimi menami bánk objavili tak londýnske, ako i nemecké bankové domy. Ďalší návrat koruny na stratené úrovne v krátkom časovom horizonte nepredpokladám, banky sú vo väčšine prípadov krátke v devízach, výrazný záujem o posilnenie koruny nie je," povedal denníku SME jeden z obchodníkov so slovenskou korunou. Podľa neho sú intervencie centrálnej banky len symbolické, jej možnosti sú obmedzené i výškou devízových rezerv. Repríza vstupu NBS na trh so slovenskou korunou sa realizovala cez viaceré bankové domy. Časť dílerov však vo svojich očakávaniach nie je príliš skeptická. "Osobne považujem intervencie NBS za správne načasované, svoj význam určite majú. Prevažná časť centrálnych bánk intervenuje pri obrane svojich mien vo viacerých vlnách. Z tohto dôvodu nevylučujem ďalšie zásahy NBS na trhu s korunou, zatiaľ je však predčasné prepadať skepse okolo ďalšieho vývoja výmenného kurzu," povedal pre denník SME Branislav Matušek z dílingu ING Barings. Vysoká volatilita na trhu s korunou vyplýva podľa neho zo zníženia celkovej likvidity v dôsledku postupného "sťahovania sa" niektorých veľkých slovenských bánk zo svojich pozícií na devízovom trhu.
Silnú vzájomnú previazanosť vývoja úrokových sadzieb a kurzu koruny včera v rozhovore pre denník SME potvrdil aj vedúci operácií NBS na voľnom trhu Peter Andresič. Podľa neho však pokles sadzieb na peňažnom trhu bol jedným z avizovaných cieľov menovej politiky centrálnej banky. "NBS je spokojná s úrovňou, na ktorú sa dostali úrokové sadzby depozít so splatnosťou od jedného mesiaca. Sme pripravení ďalej intervenovať na trhu s cieľom korigovať smerom nahor krátkodobé úrokové sadzby," podčiarkol. Snaha o stiahnutie nadbytočných korunových fondov z bankového sektora mala včera po prvýkrát formu priamych predajov štátnych cenných papierov za fixnú úrokovú sadzbu 10 %.