Finančné trhy počas včerajšieho dňa sledovali vývoj na tokijskom akciovom trhu, kde akciový index Nikkei 225 posilnil takmer o 5 % na hodnotu 14 894 bodu. Posilnenie akciového indexu je možné pripísať pokračujúcemu monetárnemu uvoľneniu zo strany Bank of Japan. Podľa vyjadrení člena bankovej rady japonskej centrálnej banky Tošia Mikiho, je snahou Bank of Japan vyhnúť sa deflačným tlakom a pomôcť ekonomike dosiahnuť konečne dno a postupne tak pripraviť fázu oživenia. Efekt pokračujúceho uvoľňovania monetárnej politiky sa odrazil aj na vývoji na okolitých ázijských trhoch, čo istým spôsobom napomáha zabrániť zhoršenie situácie v regióne. V uplynulých dňoch dosiahli jednodňové úrokové sadzby úrovne, ktoré možno označiť z technického hľadiska ako nulovú hodnotu. To malo za následok aj pokles výnosov 10-ročných vládnych dlhopisov až k úrovni blízkej 1,560 %, čo bolo približne trojmesačné minimum. K tejto situácii sa vyjadril aj samotný minister financií Kiiči Mijazawa, ktorý označil vývoj za pozitívny.
Tento vývoj mal za následok oslabenie dolára voči jenu až k úrovni 123,70 JPY/1 USD, čo bola najvyššia hodnota za posledné tri mesiace. Obrat vo vývoji však nastal po tom, ako čelní predstavitelia ministerstva financií vyslovene odmietli privítať pokračujúci pokles výmenného kurzu japonského jenu voči americkému doláru. Podľa všetkého je pásmo v rozmedzí od 120,00 JPY/1 USD až po 125,00 JPY/1 USD postačujúcom pre japonských predstaviteľov.
Do konca mesiaca by mali finančné inštitúcie dostať injekciu v celkovom objeme 7,46 bilióna japonských jenov, čo by malo mať ten efekt, že japonské banky upustia od vymáhania nedobytných úverov a zastaví sa tak vlna bankrotov. To by mohlo udržať zamestnanosť na nezmenenej úrovni. Japonská vláda zároveň prezentovala úmysel vytvoriť dodatočné pracovné miesta a minimálne v snahe udržať tak domáci dopyt na nezmenenej úrovni. Cenové indexy dosiahli na 20-ročné minimá a obavy z deflácie sú na programe dňa.
Predseda Federálneho rezervného systému Alen Greenspan vyjadril osobný názor k budúcemu vývoju úrokových sadzieb v Spojených štátoch amerických. Hoci možno vidieť náznaky oživenia v regióne Ázie, ešte stále je podľa neho málo dôvodov na zvýšenie úrokových sadzieb.
Euro sa po štvrtkovom páde stabilizovalo a väčšinu obchodného dňa bolo obchodované v pásme od 1,0810 USD/1 EUR až po úroveň 1,0860 USD/1 EUR. Včerajšie ponechanie európskych úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni nevytvorilo zatiaľ očakávaný tlak na euro. Podľa predchádzajúceho vyjadrenia je dolár voči nemeckej marke po prepočte na úrovni 1,8100 DEM/1 USD.
Do značnej miery sa stabilizoval výmenný kurz britskej libry voči americkému doláru. Kým počas predchádzajúcich dní libra atakovala úroveň 1,6225 USD/1 GBP, počas piatka sa vývoj stabilizoval tesne nad hranicou 1,6060 USD/1 GBP, ktorú však neprekonal.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)