Reakcie na informácie o spolupráci niektorých ústavných činiteľov s komunistickou ŠtB sa usilovala časť politikov ospravedlniť tým, že dôležitejšia je odbornosť politikov. Rovnako je však dôležitá aj skutočnosť, že dodržiavanie zákonov, a to bez ohľadu na politický režim, nie je maximom, ale len minimom morálneho postoja človeka. Opýtali sme sa preto predstaviteľov politických strán, či súhlasia s tým, že na verejných činiteľov by mali byť kladené vyššie morálne nároky ako na radových občanov.
GYULA BÁRDOS, SMK: "Súhlasím, a týka sa to každej oblasti politického i spoločenského života. Každý, kto zastáva nejakú funkciu, musí rátať s tým, že je pod drobnohľadom verejnosti."
PETER KRESÁK, SOP: "Rozhodne áno. Keďže výkon funkcie sa spája s určitou otvorenosťou voči verejnosti, morálne nároky na verejných činiteľov by mali byť vyššie a ochrana ich súkromia by mala byť znížená."
RASTISLAV ŠEPTÁK, SNS: "V zásade by mali byť kladené rovnaké nároky na všetkých ľudí, ale keďže ministri a poslanci zastupujú občanov, mali by byť pre nich vzorom."
ROMAN KOVÁČ, SDK: "Po stránke právnej sme si všetci rovní, avšak morálka verejných činiteľov, ktorí predstavujú autority, by mala byť na vyššej úrovni ako u ostatných občanov. Politik či chce, alebo nie, je istým vzorom správania sa, a preto je jeho povinnosťou správať sa tak, aby občania nepociťovali v jeho konaní falošné prvky."
PETER WEISS, SDĽ: "Samozrejme, že na verejných činiteľov by mali byť kladené vyššie nároky, pretože by mali byť nositeľmi istých pozitívnych vzorov správania sa. Nie je dobré, ak sa verejní činitelia - politikmi počnúc, športovcami končiac - správajú tak, že sa rodičia obávajú nechať deti počúvať ich." (pp)