a pudingová nálož
Britským univerzitným mestom Leeds otriasajú tento rok časté výbuchy v interiéroch neobývaných domov. Polícia však na ne už ani nereaguje a znepokojení sú iba neinformovaní občania. Nejde totiž o nijaké mafiánske zúčtovanie, len výskumníci z miestnej univerzity skúmajú explozívnu silu takých materiálov, ako sú pudingový prášok, aspirín alebo obyčajný čaj. "Ľudia by sa čudovali, čo všetko z navonok nevinných produktov vyskytujúcich sa v každej domácnosti môže vybuchnúť," povedal Roth Phylaktou. Továrne, ktoré tieto výrobky vyrábajú, sú podľa slov britského vedca vystavené rovnakému riziku výbuchu ako ropné rafinérie a chemické továrne. Médiá na ostrovoch zaznamenali vo februári napríklad dvakrát výbuchy konzervy s potravou pre mačky, ktoré zdemolovali kuchyne majiteľov výrobku.
Vodkové tampóny
Všetko pre dobrú náladu - tak by mohol znieť slogan fínskych teenageriek, ktoré začali používať najnovší druh hygienických tampónov - namočených vo vodkovom kúpeli. Na najnovší fígeľ dospievajúcej mládeže prišla fínska protialkoholická skupina, podľa ktorej chcú dievčatá takto dosiahnuť "stav blaženosti" v slepej viere, že sa alkohol dostane do ich krvného obehu, a pritom im nebude páchnuť z úst. Vysoká konzumácia alkoholu vo Fínsku je často zdrojom znepokojenia v inak konzervatívnej spoločnosti.
POLICAJNÉ HLIADKY
NA INTERNETE
V snahe zmenšiť šance pre zločiny v počítačovej sieti internet, zaviedla japonská polícia nedávno novú službu. Špecializovaná agentúra prezývaná "kyberhliadka" bude mať predovšetkým za úlohu definovať adekvátne opatrenia pre boj proti trestným činom na internete. V porovnaní s rokom 1997 stúpol v Japonsku počet týchto deliktov v minulom roku o 58 percent, takže išlo celkom o 415 prípadov, najmä v oblasti ilegálneho predaja drog alebo prevádzania bankových účtov. Ďalšou významnou oblasťou bude boj proti pornografii na sieti.
DIAGNÓZA RAKOVINY RÖNTGENOM VLASOV
Röntgenová snímka prameňov vlasov by mala stačiť lekárom na to, aby diagnostikovali u ženy rakovinu prsníkov. Tvrdí to austrálska lekárka Veronica Jamesová, podľa ktorej rozlišovacím znakom je prstenec, ktorý sa z prameňa vlasov odráža, ak sa na neho zameria röntgenový lúč. Jamesová porovnala vlasy 600 Austrálčaniek, Američaniek a Britiek trpiacich rakovinou prsníkov. Molekulárna štruktúra vlasov chorých osôb sa vo všetkých prípadoch odlišovala od vlasov zdravých žien. Dôvod Jamesová presne nepozná. Domnieva sa, že abnormálne proteíny z organizmu chorých sa priraďujú ku keratínu, ktorý obsahuje síru, je tiež tvorený bielkovinami a nachádza sa na povrchu rohovitých častí tela, teda i vlasov.
RADNICA PRIŠLA O STRIEBRO
V snahe priblížiť sa občanom usporiadala mestská radnica v nórskej metropole Oslo kávový večierok na radnici. Návštevníci si ale pozvanie svojich radných na deň otvorených dverí vyložili po svojom - po ich odchode spolu s nimi zmizlo aj 275 z celkových 500 strieborných kávových lyžičiek. Na pozvanie od mestských radcov na kávu a zákusky podávané v slávnostnej sieni, v ktorej sa každoročne odovzdáva Nobelova cena za mier, prišlo 1300 obyvateľov Osla, väčšinou v dôchodkovom veku. Po spočítaní ostatných lyžičiek si jeden z pracovníkov radnice povzdychol, že komunálne striebro sa hosťom asi zapáčilo vďaka vyrazenému mestskému znaku. (TASR, ČTK)