ti Hertha Däublerová-Gmelinová včera označila popravu za barbarský čin a obvinila Spojené štáty americké, že porušili medzinárodné právo, konkrétne Viedenskú konvenciu o konzulárnych vzťahoch z roku 1963, nakoľko USA neinformovali Bonn o zatknutí dvoch bratov a pripravili ich tak o možnosť najať si nemeckého právneho zástupcu. "Zjavne je to dobrý spôsob, ako dosiahnuť znovuzvolenie guvernérov a štátnych prokurátorov," uviedla. Obvineného popravili v plynovej komore väznice v meste Florence v americkom štáte Arizona.
Bratov LaGrandovcov súd usvedčil z vraždy 63-ročného bankového manažéra Kennetha Hartsocka, ktorého ubodali na smrť počas nevydareného lúpežného prepadnutia v mestečku Marana v roku 1982. Tridsaťpäťročného Karla popravili v rovnakej väznici minulý týždeň. Len necelú hodinu pred vykonaním Walterovej popravy nariadil federálny odvolací súd Spojených štátov jej odloženie. Obaja bratia si zvolili smrť v plynovej komore, v nádeji, že odvolací súd to bude považovať za príliš kruté. Najvyšší súd však žiadosť federálneho odvolacieho súdu zamietol a so šesťhodinovým odkladom sa poprava mohla uskutočniť. Walterovi neumožnil popravu smrtiacou injekciou, hoci jeho bratovi, ktorý sa pre ňu rozhodol v poslednej chvíli, túto možnosť schválil.
Prípad vzbudil veľkú pozornosť v Nemecku, kde sa trest smrti nevykonáva. Arizonská guvernérka zamietla žiadosť nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera, ako aj kancelára Gerharda Schrödera o zastavenie vykonania popravy. Neúspešne sa skončili aj snahy Medzinárodného súdneho dvora v holandskom Haagu. Ako uviedla včera nemecká ministerka spravodlivosti, prípad neumožniť odsúdencom skontaktovať sa pred procesom s konzulárnym úradom nebol ojedinelý. Podľa nej 70 zo 74 cudzincov odsúdených v USA túto možnosť nedostalo. Bratia LaGrandovci žili v USA od detstva, nemecké občianstvo si však ponechali.