tým podnikom a subjektom, ktoré nelegálnym spôsobom nadobudli majetky, tunelovali podniky a neplatia dane. Premiér sa s ministrami a príslušnými riaditeľmi bude radiť aj o tom, ako potláčať daňové úniky, korupciu a hospodársku kriminalitu - najmä z toho hľadiska, že je nevyhnutné zabezpečiť vyššie príjmy štátneho rozpočtu. Momentálny rozpočtový stav je totiž alarmujúci - príjmy štátneho rozpočtu vo februári dosiahli rekordne nízku úroveň. Ak by sa nepriaznivý trend nepodarilo zastaviť, malo by to mimoriadne ťažké následky pre finančné hospodárenie štátu. Podľa informácií ministerstva financií sa objem daňových vratiek v poslednom čase zvýšil tak, že nároky podnikateľov na vrátenie daní sa pohybujú takmer na rovnakej úrovni, ako je samotná daňová povinnosť. Vláda už minulý týždeň schválila návrh novely o spotrebnej dani z liehu, podľa ktorej štát vyplatí daňové vratky iba vtedy, keď podnikateľský subjekt zaplatí dane do štátneho rozpočtu. Problém nízkeho výberu daní a nadmerného objemu vratiek má riešiť novela zákona o DPH, ktorá sprísni možnosť odpočtu dane - zajtrajšia porada sa bude zrejme zaoberať aj tým, ako urýchliť jej prijatie a praktické uplatnenie.
Účasť generálneho riaditeľa Colného riaditeľstva M. Jasenovca, riaditeľa Ústredného daňového riaditeľstva O. Mráza a prezidenta policajného prezídia J. Piptu nasvedčuje tomu, že vláda zvažuje prijatie ďalšieho zásadného opatrenia, ktoré by malo podstatne zvýšiť finančnú disciplínu v štáte. Ako veľmi žiaduce sa totiž ukazujú legislatívne opatrenia, ktorými by sa zaviedol inštitút daňovej exekúcie - jeho možnosti by mali byť dostatočné na to, aby si štát mohol účinne vymôcť svoje oprávnené nároky. Represívnej funkcii finančnej polície by veľmi pomohlo, keby na ústrediach daňových a colných riaditeľstiev mohli pôsobiť ich vlastní vyšetrovatelia s takými právomocami, ktoré momentálne patria iba orgánom činným v trestnom konaní. Ide o to, aby daňoví a colní vyšetrovatelia mohli vznášať obvinenia voči osobám podozrivým zo závažných daňových podvodov priamo, a nie tak ako doteraz, že iba predkladajú návrh na trestné stíhanie vyšetrovateľovi policajného zboru. Pretože policajní vyšetrovatelia sú veľmi preťažení, trestné stíhanie podozrivých sa tým značne spomaľuje. Veľmi potrebné a žiaduce sú i také zmeny, ktoré by sprísnili postih za trestné činy krátenia dane a
sprenevery - podľa vedenia finančnej polície sa na Slovensku takmer ako "národný šport" rozmohlo, že podnikatelia zrážajú svojim zamestnancom daň zo mzdy, ale neodvádzajú ju na príslušný účet, ale používajú pre svoju potrebu. Dôkladnú prípravu a koordináciu legislatívnej a výkonnej sféry si bude vyžadovať aj zákonná úprava, ktorá zruší listinné akcie na doručiteľa. Ide o opatrenie, ktoré má sprehľadniť vlastníctvo privatizovaného majetku - množia sa totiž prípady, keď majitelia spoločností a podnikov zostávajú neznámi, čo im umožnuje vyhýbať sa svojim zákonným povinnostiam. Keďže zrušenie akcií na doručiteľa má zamedziť daňovým únikom, obmedziť možnosti prania špinavých peňazí a zabrániť nekontrolovateľnému presunu privatizovaného majetku, bude to zrejme jedna z hlavných tém zajtrajšieho rokovania na Úrade vlády SR. Aj keď ide o neštandardné opatrenie, jeho cieľom je, aby sa na Slovensku čím skôr vytvorilo štandardné podnikateľské prostredie - prostredie dostatočne prehľadné a transparentné, a to aj s ohľadom na to, že šancu zúčastniť sa na pokračujúcej privatizácii či reprivatizácii by mali dostať len tie podnikateľské subjekty, ktorých vlastnícka štruktúra je známa a overiteľná.
Okrem legislatívnych, colných, daňových a policajných opatrení môžu pokračujúci únik majetku a financií prekaziť aj opatrenia ďalších rezortov, orgánov a inštitúcií - predovšetkým Fondu národného majetku. Jeho prezident Ľ. Kaník minulý týždeň upozornil na fakt, že v roku 1998 sprivatizované podniky plnili splátkové kalendáre iba na 30 až 40 percent. Množstvo sprivatizovaných podnikov sa v súčasnosti exekúciami a bankrotmi pokúša zbaviť svojich záväzkov voči FNM. Pritom vedenie fondu presadzuje, aby sa vo viacerých prípadoch "zreálnili" privatizačné podmienky tak, aby sa príjmy fondu aspoň dodatočne zvýšili.
Zajtrajšie stretnutie premiéra s dvoma ministrami a tromi najdôležitejšími ústrednými riaditeľmi nemôže priniesť zvrat v doterajšom nepriaznivom vývoji - môže však spresniť predstavu, čo všetko sa musí pre dosiahnutie obratu a pre zvýšenie príjmov štátu ešte vykonať. Je veľmi pravdepodobné, že okruh účastníkov na ďalšom stretnutí tohto druhu sa podstatne rozšíri.
MARIÁN LEŠKO