ičných vecí Madeleine Albrightová. Podľa nej bol v čínsko-americkom dialógu dosiahnutý evidentný pokrok aj napriek neustálej domácej kritike. "Rozsah tém našich rozhovorov a atmosféra, v ktorej sa uskutočňujú, sa viditeľne prehĺbili, nevynímajúc zložité témy. Naše stanoviská sa mnohokrát rozchádzajú, ale úsilie nájsť dohodu a snaha minimalizovať konflikty už priniesli prospech nielen tomuto regiónu, ale celému svetu," povedala Albrightová pred odchodom z Pekingu.
Aj v otázke ľudských práv, ktorá je najhorúcejšou témou vzájomných vzťahov, sa za posledných 20 rokov - odkedy obe krajiny obnovili dialóg - dosiahol podľa americkej vlády výrazný pokrok. Aj napriek tomu, že jeho ovocie ešte navonok veľmi nevidieť: Čína neustále prenasleduje odporcov oficiálneho režimu a upiera svojim obyvateľom základné ľudské práva. Ešte prednedávnom bolo však vylúčené, aby sa počas vzájomných americko-čínskych stretnutí táto téma čo i len spomenula. "Nie je pre nás problémom uznať, že Čína v tomto smere spravila veľa zmien," tvrdí Albrightová.
Tento postoj sa však stretáva s kritikou americko-čínskych disidentských kruhov, ako aj Senátu, ktorý vo februári hlasoval v pomere 99:0 za prijatie protičínskej rezolúcie. Tú by mala Clintonova administratíva oficiálne predložiť ešte tento mesiac v Ženeve počas zasadnutia Komisie OSN pre ľudské práva. Biely dom si pravdepodobne želá, aby Čína uskutočnila niečo, čo by podobný krok odvrátilo. Vplyvná lobby, ktorá za rezolúciou stojí, sa opiera najmä o pretrvávajúce porušovanie náboženských slobôd, odporcovia potratov odsudzujú násilnú politiku plánovania rodičovstva a skupina okolo herca Richarda Gera naďalej poukazuje na nedoriešenú otázku Tibetu. Na druhej strane je však Biely dom ochotný privrieť oko nad porušovaním ľudských práv najmä pod vplyvom úsilia, ktoré vynaložil Peking na zabránenie ďalšieho rozšírenia ázijskej finančnej krízy. Oceňuje aj čínske aktivity týkajúce sa kontroly zbrojenia, a to aj napriek tomu, že Peking minulý týždeň vetoval v Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu o predĺžení mandátu mierových síl v Macedónsku. Čína navyše spolupracuje pri vyriešení problému Severnej Kórey, ktorá je podozrivá z vývoja vlastných raketových systémov a jadrových zbraní. "Celá séria tém, ktoré sa na začiatku 90. rokov označovali za najvážnejšie problémy v čínsko-amerických vzťahoch, zaznamenala výrazný pokrok," konštatoval včera pred odchodom z Pekingu hovorca ministerstva zahraničných vecí James Rubin a dodal, "to je podstata toho, čo robíme - pomaly, vytrvalo, bez veľkých zvratov, ale postupne sa snažíme pracovať na otázkach bezpečnosti USA a celého sveta."