Aké by bolo pre vás jej prijateľné riešenie?
"Predstavujem si to tak, že biskupský úrad dostane buď peniaze, za ktoré bol obraz predaný, alebo nám vrátia obraz. Pripomínam, že cena obrazu Klaňanie sa troch kráľov bola zámerne nadnesená až na 150-tisíc dolárov. Nastrčený kupec vyplatil 200-tisíc dolárov aj za sošky a iné predmety, ktoré nikdy nepatrili banskobystrickému biskupskému úradu, ale spostredkovateľovi predaja. Cena triptychu bola určená zámerne vysoko, aby ma pred verejnosťou zdiskreditovali, že odpredávam umelecké predmety nedoceniteľnej hodnoty. Biskupský úrad predpokladal cenu maximálne do 840-tisíc korún."
Čo urobíte, ak vám nevrátia peniaze, ale obraz?
"Biskupský úrad v tom prípade obraz ponúkne niektorej galérii na Slovensku. Ak má obraz takú vysokú hodnotu, nech je k dispozícii celej verejnosti, a nie ukrytý v súkromí. Navyše, reštaurovanie triptychu bude určite náročné a biskupský úrad naň nemá potrebné fondy."
Predmetom dohadov je i to, či ste o predaji obrazu vedeli, alebo sa udial bez vášho vedomia?
"Biskup má na starosti v prvom rade duchovnú činnosť. Za hospodárenie a ekonomiku zodpovedá riaditeľ biskupského úradu a ďalší pracovníci. Riešenie ekonomických problémov bolo predmetom rokovania presbyterskej rady, ktorej predsedám. A tá dala plnú moc riaditeľovi, aby vyplatenie pôžičky za kňazský seminár riešil odpredajom hnuteľného a nehnuteľného majetku. Predaj triptychu bol oprávnený, lebo ani do dnešného dňa nie je zapísaný v zozname pamiatok. Triptych bol len krycí manéver na zdiskreditovanie biskupa, ktorý sa postavil na obranu prezidenta Kováča a kritizoval hrubé chyby vládnej garnitúry."
Kauza sa naťahuje už štvrtý rok. Ako sa s tým vyrovnávate?
"Ešte aj dnes píšu rôzni ľudia na korešpondenčných lístkoch, negramotne, nikdy sa nepodpíšu. Určitá časť nášho spoločenského zoskupenia ma považuje za človeka, ktorý si neváži národné kultúrne pamiatky. Takže som si z toho spravil takú osobnú krížovú cestu. Aj keď mi to naozaj nie je jedno." IVETA BIELIKOVÁ