Upynulý týždeň bol pre burziánov so slabými nervami nočnou morou. V pondelok vystrelil hlavný americký burzový ukazovateľ Dow Jones (index 30 najväčších priemyselných gigantov) na 9553 bodov, čo bol za jeden deň nárast o skoro 2,3%. V utorok sa ako-tak udržal nad psychologicky dôležitou hranicou 9500 bodov, aby v stredu znovu spadol na 9340 bodov, kde sa pohyboval aj vo štvrtok. Podobne kolísal aj dominantný nemecký burzový barometer DAX (index 30 najväčších akciových spoločností). Preskočil v prvej polovici týždňa úroveň 5000 bodov, aby vo štvrtok znovu spadol pod túto dôležitú hranicu. Tú istú húpačku zažili aj aktéri obchodujúci s ukazovateľom Euro-Stox 50 (indexom 50 najväčších akciových spoločností v krajinách menovej únie), ktorý hekticky osciloval okolo 3500 bodov.
Príčinou horúčkovitého obchodovania s účastinami boli neustále zmeny náhľadov na vývoj úrokovej miery v blízkej i menej blízkej budúcnosti. Medzinárodní finanční experti sa v súčasnosti vo zvýšenej miere obávajú nárastu úrokovej miery v Spojených štátoch. Ak by k nemu došlo, znížila by sa príťažlivosť investovania peňazí do akcií a zvýšila by sa atraktivita vkladania finančných prostriedkov do štátnych dlhopisov. A keďže na burze sa obchoduje s budúcnosťou, snažili sa aktéri na newyorskej, frankfurtskej europarkete prispôsobiť (z ich dnešného pohľadu) nadchádzajúcemu trendu: predávali účastiny, čím sa znižoval aj ich kurz. Situácia na americkej burze je pritom všeobecným meradlom pre obchodovanie v Európe. Absolútna väčšina burziánov na starom kontinente sa totiž viac-menej pridržiava trendu z Wall Street; minulý týždeň bol toho ďalším rukolapným dôkazom.
Slovenské akcie pokračovali podľa údajov Boerse Online v nejednotnom trende. Kurz Nafty Gbely sa k 23. februáru zvýšil oproti 16. februáru o 1,91% na 8,00 EUR a Slovakofarmy o 1,08% na 47 EUR. Slovnaft klesol o 3,23% na 15 EUR. Váhostav Žilina zostal na ročnom minime 9,80 EUR a VSŽ Košice na úrovni 4,00 EUR.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov