ľavičiarske kruhy. Stephan pochádzal zo slušnej robotníckej rodiny, túžil sa stať architektom. Pre jeho pleť ho na zástavke autobusu dobodali piati výrastkovia, ktorých rasistické vyčíňanie poznal celý juholondýnsky Eltham.
Policajti sa domnievali, že Stephan a jeho priateľ, očitý svedok vraždy Duwayne Brooks, sú černošskí delikventi. Neposkytli prvú pomoc, a ani s vyšetrovaním prípadu sa príliš neponáhľali. Prví dvaja podozriví boli prepustení v roku 1995 pre nedostatok dôkazov. Štatistické prieskumy dnes dokazujú, že policajné hliadky osemkrát častejšie zastavujú a prehľadávajú príslušníkov etnických menšín, päťkrát častejšie ich zatýkajú a existuje sedemkrát väčšia pravdepodobnosť, že príslušníci týchto menšín prídu o život pri policajných zásahoch.
RODIČIA OBVINILI POLÍCIU
Súkromné vyšetrovanie iniciované v roku 1996 rodičmi Lawrenca sa skončilo odmietnutím výpovede očitého svedka Brooksa ako nedôveryhodnej osoby. Ďalší traja obvinení neoblomne mlčali. Piati oslobodení mladíci tak stále ostávajú jedinými podozrivými z vraždy, avšak podľa platných zákonov nemôžu byť dvakrát obvinení z toho istého trestného činu.
Prípad Lawrenca sa tým však pre londýnsku Metropolitnú políciu iba začal. Rodičia Neville a Doreen obvinili políciu zo zámerného marenia vyšetrovania, rasizmu a korupcie. Prípad sa dostal vďaka úspešnej kampani za ľudské práva tak ďaleko, že labouristický minister vnútra Jack Straw krátko po nástupe do funkcie zriadil verejnú komisiu na objasnenie prípadu.
"JEDÁLENSKÝ" RASIZMUS PRENIKOL DO INŠTITÚCIÍ
Dlhoočakávaná správa verejnej komisie pod vedením bývalého sudcu sira Williama Macphersona minulý týždeň po prvý raz v histórii oficiálne potvrdila to, z čoho britskú spoločnosť už desaťročia obviňovali akademici - nielen v britskej polícii, ale v celom verejnom sektore vládne inštitucionalizovaný rasizmus.
Komisia totiž potvrdila nielen to, že londýnska polícia v prípade Stephana Lawrenca odďalovala zatknutie svedkov, ignorovala dôkazy a udržiavala rozporuplné styky s podozrivými. Činnosť polície už roky ovplyvňuje stereotypné myslenie, predsudky a tzv. jedálenský rasizmus, ktorý sa stal rutinou nielen v policajných kruhoch. Macphersonova správa výrazne spresnila definíciu rasizmu oproti podobnej tzv. Scarmanovej správe spred dvadsiatich rokov, ktorá charakterizuje rasizmus v policajných inštitúciách ako skrytý, neuvedomelý a nezámerný, nie však inštitucionalizovaný. Predstavitelia polície sa snažia pristupovať k problému konštruktívne: chystajú nábory nových pracovníkov z radov etnických menšín, školenia proti rasizmu a štipendijné programy pre študentov inej pleti. Britské učebné osnovy by už v blízkej budúcnosti mali obsahovať povinnú občiansku náuku v duchu multikulturalizmu.
Macphersonova správa potvrdila nedávne slová ministra pre imigráciu Mika O`Briena, že vo veci rasizmu ani Británia nie je svätá. Potvrdila však aj schopnosť tejto krajiny verejne prehodnotiť citlivé problémy modernej mnohokultúrnej spoločnosti.
IRENA HERGOTTOVÁ, Brighton
(Autorka je stálou
spolupracovníčkou SME)