z nich následne oslobodili s veľkou slávou a za veľké peňažné sumy s pomocou námestníka ministra vnútra Vladimira Rušajlova a výkonného tajomníka Spoločenstva nezávislých štátov Borisa Berezovského. V televíznych reportážach potom polozrútení príslušníci ruskej armády rozprávali o hrôzach čečenského zajatia, o fyzickom násilí, ktorému boli podrobovaní, a strašných podmienkach, v ktorých sa čečenskí banditi zdržiavali. Tento víkend sa ukázalo, že dramatické, niekedy hrdinské historky nemajú s pravdou nič spoločné. Niekoľko vojakov a dôstojníkov slávnej divízie sa totiž zaoberalo verbovaním svojich kolegov a ich predajom čečenským partnerom.
Existovalo niekoľko spôsobov, ako na obchode so živým tovarom zbohatnúť. Väčšinou išlo o dobrovoľný odchod do zajatia za sľub, že potom bude chudák vojak prepustený predčasne z vojenskej služby za strašné utrpenie, alebo prevelený do jednotky v mieste svojho bydliska. Navyše, v čečenskom zajatí boli ruskí "zajatci" kŕmení omnoho hodnotnejšími potravinami ako v armádnej jedálni.
Podľa veliteľa bujnakskej posádky podplukovníka Salmanova sa obchodom s vojakmi zaoberalo niekoľko osôb vrátane príslušníkov dagestanskej milície a jedného nadporučíka 136. divízie.
Jedným z najaktívnejších bol vojak Vasilij Pinigin, ktorého pred niekoľkými dňami vzali do väzby. Vojak používal dve metódy. Niekedy kolegu previezol do Čečenska násilím, niekedy sa jednoducho dohodol, sľúbil slušnú stravu a zaobchádzanie, a prepustenie do civilu. Naložil "obeť" do auta a odviezol na vopred dohodnuté miesto, kde si ho prevzali Čečeni. Za nejaký čas bol vojak oslobodený, väčšinou za výkupné, z ktorého Pinigin pravdepodobne dostal svoj podiel. On sám sa tiež nechal "uniesť", a keď ho oslobodili a prevelili do Moskvy, zdrvene rozprával, ako ho banditi mučili: "Nedaj Boh, aby niekto ďalší musel prežiť to, čo ja," skoro plakal vojak.
Prípad začala vyšetrovať Federálna bezpečnostná služba. Podľa oficiálnych údajov je v Čečensku ešte najmenej 100 ruských zajatcov, nikto však nevie, koľko z nich sa u "nepriateľa" nachádza dobrovoľne. 136. motostrelecká brigáda, kde slúži 5 tisíc vojakov, sa už predtým preslávila tým, že hromadne predávala zbrane a muníciu čečenským bojovníkom. Stala sa absolútnym lídrom v počte "unesených".
PRE SME -
PETRA PROCHÁZKOVÁ,
agentúra Epicentrum, Moskva