Ťažko skúšané alpské oblasti sa budú musieť pripraviť na to, že im rozmary tohtoročnej zimy ešte spôsobia nemalé problémy. V posledných týždňoch nebývalý úhrn snehových zrážok zablokoval cesty a odrezal od sveta mnohé turistické centrá a dediny, a na mnohých miestach sa veľká masa čerstvo napadnutého prašného snehu zosunula zo svahov na usadlosti považované za bezpečné. Miestni meteorológovia varujú, že lavínové nebezpečenstvo sa ďalej zvýši s nadchádzajúcim otepľovaním a topenie snehu spôsobí v podhorských oblastiach rozvodnenie riek. Dnes sa totiž v mnohých oblastiach európskych veľhôr očakáva už takmer jarných 10 stupňov Celzia.
Meteorologická služba v Mníchove varovala, že dnes sa má hranica mrazu v Alpách posunúť do výšky 1500 až 1800 metrov a výrazne sa oteplí. Vo švajčiarskych Alpách sa včera síce obloha vyjasnila, vo Francúzsku však ešte padal mokrý sneh, ktorý, keď sa uvoľní zo svahov, sa môže do dolín zrútiť rýchlosťou až 300 km/h. Vzhľadom na to, že zrážky neboli hlásené, v nemeckých Alpách sa s extrémne rýchlym topením obrovských snehových más nepočíta.
To, čo Švajčiari nazývajú "lavínovou zimou storočia" a Rakúšania "bielou smrťou", už má na svedomí tento mesiac najmenej 50 ľudských životov v Európe. Najviac lavín spadlo v juhozápadnom kantóne Valais vo Švajčiarsku (26 obetí tento rok) a v Rakúsku len v údolí Paznaun, kde v dvoch strediskách Galtür a Valzur od utorka dva dni po sebe lavíny usmrtili pravdepodobne 38 ľudí. Horské služby a záchranné tímy vo všetkých alpských krajinách sú na nohách, helikoptéry bez prestávky lietajú medzi horskými strediskami odtrhnutými od sveta a nižšie položenými usadlosťami. Medzi viac než 100 000 turistami, ktorí boli nútení predĺžiť si dovolenku, rastie panika. V západorakúskych horách je ešte stále zablokovaných 20 000 ľudí a okolo 100 000 vo Švajčiarsku, pričom len v okolí Davosu a Klostersu je to 40 000 osôb. V údolí Paznaun a na iných miestach záchranári ešte stále pátrajú v lavíne po obetiach nedávnych zosuvov, už len malé sú však šance na prežitie stále nezvestných osôb. Osadenstvo turistických centier v rakúskych Alpách, kde nemožno vylúčiť ďalšie zosuvy (v Tirolsku, Vorarlbersku a Salzbursku), sa dožaduje okamžitej evakuácie. Podľa včerajších informácií Veľvyslanectva SR v Rakúsku, nie sú medzi rekreantmi v údolí Paznaun žiadni slovenskí občania.
Profesor meteorologického výskumu vo Frankfurte nad Mohanom Christian Schonwiese včera vyhlásil, že terajší hojný výskyt lavín v Rakúsku a Švajčiarsku je "mimoriadne vzácna extrémna udalosť". Posledné porovnateľné prípady sa podľa neho datujú až do 16. storočia.
(ČTK, REUTERS, kl, aď)