Americký prezident Bill Clinton prežíva politicky neľahké chvíle. Od 12. februára, dňa jeho predčasného odvolávania v Senáte amerického Kongresu v kauze Monika Lewinská, neubehlo ešte príliš veľa času. Rana sa hojí iba veľmi pomaly, aj keď prezident zostáva na zvyšné necelé dva roky v úrade. Inštitúcia prezidenta utrpela, hoci Bill Clinton osobne má stále vysokú popularitu medzi Američanmi. Jeho ďalšie kroky sa budú hodnotiť podľa stupňa reálnej spolupráce s Kongresom.
Prezident však nemôže vonkoncom očakávať, že mu väčšinoví republikáni na Capitol Hill budú zobať z ruky, či, nebodaj, sa mu váľať pri nohách. V oboch kongresových komorách, tak v Snemovni reprezentantov, ako aj v Senáte, disponujú väčšinou. Bill Clinton je odsúdený na spoluprácu. Bez republikánov môže síce navrhovať zákony, ale to je málo na ich schválenie. V týchto dňoch teda došlo k prvému stretnutiu s republikánskymi vodcami v Kongrese po neúspešnom impeachmente. V Bielom dome rokoval Clinton s najväčšími republikánskymi esami. S Dennisom Hastertom, predsedom Snemovne reprezentantov a v súčasnosti po prezidentovi a viceprezidentovi politicky tretím najmocnejším mužom Ameriky. Ale aj s Dickom Armeyom, vodcom republikánskej väčšiny v snemovni a, pravdaže, s Trentom Lottom, vodcom republikánskej väčšiny v Senáte. Od týchto troch rozhodujúcich republikánskych vodcov očakáva nájdenie styčných bodov. Ide najmä o domáce legislatívne priority, medzi nimi o novú injekciu pre sociálnu záruku (social security) či o pripravovaný zákon o vzdelávaní. Prezident potrebuje, samozrejme, kongresovú podporu aj pre finančný rozpočet so zreteľom na jeho postupné vyrovnávanie. No rovnako žiada podporu aj v oblasti politiky zahraničnej, v súčasnosti predovšetkým v otázke Kosova, Blízkeho východu, ale aj podporu na budovanie nového raketového obranného systému, ktorý si vyžiada mimoriadne finančné zdroje.
Bill Clinton chce čo najskôr zhodiť zo stola traumu ústavnej obžaloby - impeachmentu. Z jeho strany ide o zreteľný cieľ. Problém je však v tom, že sa udržal v úrade viac-menej iba polovicou hlasov zo sto senátorov. A tak jeho posledné mesiace vládnutia budú zrejme atmosférou odvolávania poznačené. Navyše, John Feefery, hovorca Dennisa Hasterta, povedal, že republikáni si počas stretnutia s prezidentom potrebovali overiť stupeň Billovej úprimnosti. Ide teda aj o to, či prezidentovi skutočne ležia na srdci body vytýčeného programu, alebo iba začína prezidentskú kampaň na podporu viceprezidenta Ala Gora pre voľby v roku 2000.
MICHAL HAVRAN