m Čo v Alpách spôsobuje veľké lavínové nešťastia, nehrozí podobný vývoj aj u nás?
"Alpy pôsobia ako hradba. Počasie tam ovplyvňuje klíma charakteristická blízkosťou mora. U nás je klíma vnútrozemská, preto ani súčasnú situáciu nemožno s vývojom v Alpách porovnávať. Kým tam napadlo veľa snehu, u nás považujeme zimu za priemernú (kalamita na východe SR nezasiahla horské oblasti)."
m Je stredisko lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej zaangažované v lavínovej prevencii do medzinárodnej spolupráce a čo mu ešte chýba do úrovne známych európskych horských stredísk?
"Sme členmi medzinárodnej organizácie Horských služieb IKAR, čo nám umožňuje výmenu skúseností. Boli by sme radi, keby sa nám postupne podarilo dobudovať sieť automatických staníc. Ich existencia pre lavínovú službu napríklad na Krížnej, Donovaloch, vo Vrátnej, na Chlebe, v Jasnej, na Srdiečku, Kráľovej holi a inde je veľmi potrebná, budovanie siete však ovplyvňuje nedostatok financií."
m Aká je v horských oblastiach Slovenska lavínová situácia v súčasnosti?
"V exponovanom vysokohorskom teréne pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t. j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Je možný samovoľný vznik malých a stredných lavín a v nižších polohách pri odmäku zosuv lavín z vlhkého snehu na trávnatom podklade. Vyznačené trasy a lyžiarske zjazdovky sú však bezpečné. Lavíny sme zaznamenali napríklad v Suchej doline vo Veľkej Fatre, Tichej, Kôprovej i Žiarskej doline v Západných Tatrách, v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách."
EVA BOMBOVÁ