Encyklopedické dielo Dejiny umenia od významného katalánskeho znalca J. Pijoana sa už pred dvadsiatimi rokmi stalo neodmysliteľnou súčasťou knižnice umeniachtivého čitateľa na Slovensku. Reedícia však zasiahla novú generáciu a doterajšia predajnosť potvrdzuje jej opodstatnenosť. Tretí zväzok zahŕňa časový úsek od prvých storočí nášho letopočtu až po rozkvet románskeho slohu v Európe a neskoré prejavy byzantského umenia.
Ferdinand Seibt: Karol V. - Cisár a reformácia m Preklad: Elena Linzbothová m Vydavateľstvo IKAR, Bratislava 1999
Pre milovníkov histórie pripravil IKAR portrét azda najväčšieho a najvýznamnejšieho zo všetkých habsburských panovníkov. Karol V. - cisár, nad ktorého ríšou slnko nezapadalo. V popredí knihy však nestojí politik, ale človek so silnou vôľou a neobyčajne dramatickým tridsaťročným zápasom o poriadok sveta.
Bret Easton Ellis: Pravidla přitažlivosti m Preklad: Martin Konvička m Vydavateľstvo Votobia, Olomouc 1998
Druhý román mladého amerického autora je prekvapujúcim odklonom od nálady a citlivosti jeho prvotiny Menej než nula, ktorá sa okamžite stala bestsellerom. Smutno-zábavný príbeh kuriózneho milostného trojuholníka podáva pálčivú a často vzrušujúcu správu o smrti romantiky v Amerike osemdesiatych rokov.
Sigbjörn Obstfelder: Tak toto je domov ľudí m Preklad: Ivan Čičmanec m Vydalo Občianske združenie Studňa, Bratislava 1998
Nikto nemôže spoznať brata, priateľa v inom človeku, ak si najprv nenašiel čas a odvahu pozrieť sa do vlastného vnútra a spoznať tak svoje najhlbšie túžby a pohnútky, a v neposlednom rade zažiť onen božský plamienok, ktorý je v každom človeku a ktorý je zároveň súčasťou celosvetového, nikdy nezhasínajúceho kozmického svetla - takto sa prvýkrát prihovárajú slovenskému čitateľovi sto rokov staré melódie veršov a viet najvýznamnejšieho nórskeho básnika fin-de-siecle. (pet, ba)