Izraelské ženy narážajú v politike na stenu

Keď sa objavili zvesti o tom, že by Limor Livnatová mohla vystriedať Benjamina Netanjahua na čele pravicovej strany Likud, označil ju jeden poslanec za "výbornú ministerku". Vzápätí ale dodal, že "potenciálni voliči Likudu za ňu nebudú hlasovať, prinajmen

šom preto, že je žena". Limor Livnatová, ktorá je len šiestou ministerkou v izraelskej histórii, v súčasnosti spravuje oblasť spojov, pomohla uvoľniť trh telekomunikácií a získala si reputáciu ako jedna z najvýkonnejších členov Netanjahuovej vlády. Ale nezískala dostatočnú mocenskú základňu, a preto sa rozhodla neusilovať sa o post na čele Netanjahuovej strany. Napriek prieskumom verejnej mienky, ktoré si želajú viac žien v politike, zasadá v stodvadsaťčlennom izraelskom parlamente len deväť poslankýň. Štvrťstoročie po tom, čo pustila úrad premiérka Golda Meirová, ktorú zakladateľ izraelského štátu David Ben-Gurion kedysi označil za "jediného muža vo svojom vládnom kabinete", sa zdá, že izraelské političky narážajú na pomyselný sklenený strop, ktorý im bráni v postupe. V bezpečnosťou posadnutom Izraeli sa môžu ženy len ťažko merať s dobre známymi generálmi, ktorí rýchle postupujú na politickom bojovom poli. "Už niekoľko rokov tvrdím, že sme ako juhoamerické štáty, ktorým vládnu generáli, jediný rozdiel je v tom, že my ich volíme demokraticky," hovorí Alica Šalviová, zakladateľka lobystickej skupiny izraelských žien. "Pokiaľ bude bezpečnosť ústrednou otázkou, generáli budú mať náskok, bohužiaľ," dodáva. Izraelské aktivistky taktiež usudzujú, že na pomalom postupe žien v politike sa, rovnako ako v podnikaní či v armáde, negatívne odráža patriarchálna povaha židovskej spoločnoti. Za posledné roky si získali v Izraeli značnú popularitu kurzy pripravujúce ženy na politický život, hovorí Esther Herzogová, predsedníčka novej ženskej strany nazvanej Ješ, čo je hebrejský akronym pre "nové zastúpenie". Herzogová víta úspech žien v miestnych voľbách, ale tvrdí, že sa im stále nepodarí získať kreslá na národnej úrovni, pretože "nie sú organizované ako (spoločenský) sektor". Napriek tomu sa v májových parlamentných voľbách objaví niekoľko nových tvárí. (ČTK)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa objavili zvesti o tom, že by Limor Livnatová mohla vystriedať Benjamina Netanjahua na čele pravicovej strany Likud, označil ju jeden poslanec za "výbornú ministerku". Vzápätí ale dodal, že "potenciálni voliči Likudu za ňu nebudú hlasovať, prinajmenšom preto, že je žena". Limor Livnatová, ktorá je len šiestou ministerkou v izraelskej histórii, v súčasnosti spravuje oblasť spojov, pomohla uvoľniť trh telekomunikácií a získala si reputáciu ako jedna z najvýkonnejších členov Netanjahuovej vlády. Ale nezískala dostatočnú mocenskú základňu, a preto sa rozhodla neusilovať sa o post na čele Netanjahuovej strany. Napriek prieskumom verejnej mienky, ktoré si želajú viac žien v politike, zasadá v stodvadsaťčlennom izraelskom parlamente len deväť poslankýň. Štvrťstoročie po tom, čo pustila úrad premiérka Golda Meirová, ktorú zakladateľ izraelského štátu David Ben-Gurion kedysi označil za "jediného muža vo svojom vládnom kabinete", sa zdá, že izraelské političky narážajú na pomyselný sklenený strop, ktorý im bráni v postupe. V bezpečnosťou posadnutom Izraeli sa môžu ženy len ťažko merať s dobre známymi generálmi, ktorí rýchle postupujú na politickom bojovom poli. "Už niekoľko rokov tvrdím, že sme ako juhoamerické štáty, ktorým vládnu generáli, jediný rozdiel je v tom, že my ich volíme demokraticky," hovorí Alica Šalviová, zakladateľka lobystickej skupiny izraelských žien. "Pokiaľ bude bezpečnosť ústrednou otázkou, generáli budú mať náskok, bohužiaľ," dodáva. Izraelské aktivistky taktiež usudzujú, že na pomalom postupe žien v politike sa, rovnako ako v podnikaní či v armáde, negatívne odráža patriarchálna povaha židovskej spoločnoti. Za posledné roky si získali v Izraeli značnú popularitu kurzy pripravujúce ženy na politický život, hovorí Esther Herzogová, predsedníčka novej ženskej strany nazvanej Ješ, čo je hebrejský akronym pre "nové zastúpenie". Herzogová víta úspech žien v miestnych voľbách, ale tvrdí, že sa im stále nepodarí získať kreslá na národnej úrovni, pretože "nie sú organizované ako (spoločenský) sektor". Napriek tomu sa v májových parlamentných voľbách objaví niekoľko nových tvárí. (ČTK)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 693
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 484
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 482
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 470
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 530
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 174
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu