6. februára - Po prieťahoch spôsobených srbskými úradmi, ktoré sprevádzali odchod kosovskej delegácie z letiska v Prištine, napokon francúzsky prezident Jacques Chirac s niekoľkohodinovým oneskorením otvoril konferenciu o Kosove na zámku Rambouillet pri Paríži.
14. februára - Kontaktná skupina pre bývalú Juhosláviu predĺžila rozhovory do 20. februára.
16. februára - Americký sprostredkovateľ Christopher Hill vyzval juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, aby ustúpil, alebo čelil vzdušným útokom
NATO.
17. februára - Miloševič po rozhovoroch s Hillom zostáva proti rozmiestneniu mierových síl NATO. Kosovská oslobodzovacia armáda sa odmieta odzbrojiť a argumentuje, že nijaká dohoda s Belehradom neprinúti druhú stranu urobiť to isté.
18. februára - Hill oznamuje, že mierová dohoda nadobúda podobu. Ruský prezident Boris Jeľcin varuje v telefonickom rozhovore Billa Clintona, aby držal "ruky preč od Kosova". Americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová oznamuje telefonicky Miloševičovi, že ak dôjde k vzdušným útokom, "bude ťažko zasiahnutý a príde o veci, ktoré si cení".
19. februára - Miloševič hovorí cyperskej delegácii v Belehrade: "Nevzdáme sa Kosova, ani keď nás budú bombardovať." Hill letí do Belehradu, aby Miloševiča utvrdil v tom, že nebude nijaká dohoda bez mierových síl NATO, Miloševič sa s ním však odmieta stretnúť. Clinton vyhlasuje, že v prípade zlyhania mierových rokovaní nevidí inú možnosť, ako použiť proti Juhoslávii silu. Západní diplomati a humanitárni pracovníci začínajú opúšťať krajinu.
20. februára - Termín pre uzavretie dohody je predĺžený do 23. februára, 15.00 h SEČ. Podľa
Albrightovej možno veci vyriešiť, srbská delegácia však má "leví
podiel" zodpovednosti za prieťahy.
22. februára - Srbský prezident Milan Milutinovič vyhlásil, že by bolo možné rokovať o "medzinárodnej prítomnosti" v Kosove, pokiaľ bude uzatvorená "veľmi dobrá dohoda". Rusko dalo najavo, že by sa mohlo podieľať na medzinárodných jednotkách v Kosove, pokiaľ by s tým Belehrad súhlasil.
23. februára - O 15.00 h SEČ vypršala bez úspechu lehota na dosiahnutie dohody medzi kosovskými Albáncami a Srbmi. Srbi súhlasili len s politickou časťou návrhu mierového plánu, zatiaľ čo kosovskí Albánci, podľa amerického hovorcu na konferencii Jamesa Rubina, vyslovili s politickou dohodou len podmienečný súhlas s tým, že žiadali dvojtýždňový odklad podpisu kvôli konzultáciám. Neskoršie bola oznámená dohoda o podstatnej autonómii Kosova.
(REUTERS, ČTK)