ľstva na predmestiach Bagdadu a v mestách na juhu, ktoré nasledovali po piatkovej vražde duchovného Muhammada Sádika al Sadra v meste Nadžáf. Viaceré štvrte, kde došlo k nepokojom, vraj, obkľúčili polovojenské jednotky vedené Udajom, aby zabránili ich rozšíreniu do centra Bagdadu. "Asi 300 osôb prišlo o život počas posledných dvoch alebo troch dní," vyhlásil Abdul Hasan Salá, hovorca opozície. Kým svetové médiá citujú opozičných predstaviteľov a informujú o najvážnejšej protisaddámovskej vzbure od vojny v Perzskom zálive, pre iracké vládne médiá to všetko znamená iba výplod fantázie. "To, čo médiá a opozičné skupiny označujú ako nepokoje v niektorých provinciách, je produkt imaginácie," tvrdí Udaj Tají, riaditeľ irackej oficiálnej agentúry INA. "Nepriatelia Iraku chcú vyvolávať nepokoje a ohroziť irackú jednotu," povedal. A to, čo tvrdia, sa aj snažia dokázať svetu, keď robia novinárom exkurzie do oblastí údajných bojov - aby sa presvedčili na vlastné oči, ako to tam v skutočnoti vyzerá. Pre novinárov je neuveriteľne ťažké opozičné správy overiť.
Deň po tom, čo bolo juhoiracké mesto Násiríja so 400 000 obyvateľmi podľa opozície miestom protestov, pôsobilo takmer idylicky. Starý muž s bradou sedel v kaviarni na slnkom zaliatej ulici a pokojne upieral zrak na svoju šálku čaju. Trochu ďalej leštiči topánok čakali na kraji tichej ulice na zákazníkov. Na trávniku v strede hlavnej cesty sa pásli kozy. To bol pohľad, ktorý sa novinárom naskytol, keď ich rýchlo previezli cez mesto.
"V našej provincii nie je žiadna opozícia," tvrdí guvernér provincie Dhí Kar Ahmad Sálih. "Život je tu viac ako normálny," dodáva. Podľa Najvyššej rady Islamskej revolúcie (SCIRI), irackej šíitskej opozičnej organizácie so sídlom Teheráne, tu prišlo cez víkend o život 18 ľudí, keď vládne vojská mesto obkľúčili a bombardovali. "Mesto žiaden útok nezažilo a ani nezažije," dodáva starosta. (REUTERS)