To, čo bolo včera dosiahnuté v Rambouillet, možno s trochou zveličenia nazvať súčasne dohodou i jej opakom. Najpresnejšie by zrejme bolo konštatovanie, že na zámku pri Paríži videli západní diplomati istý posun, nie však potvrdenie mierového plánu pre Kosovo, ktorý navrhla kontaktná skupina. To, čo zostalo na papieri, je - merané slovami Christophera Hilla spred jej začiatku - úspech. Americký vyjednávač vtedy novinárom trochu vágne povedal: "Pôvabom dočasnej dohody je, že sa nikto nemusí vzdať svojich snov. Jednoducho sa (Srbi a kosovskí Albánci) sústredia na to, čo by v tejto trojročnej dočasnej dohode radi videli."
Pôvabom Rambouillet je, že hoci napokon obe strany súhlasili s politickou dohodou o autonómii, nevyriešili žiadny zo základných sporov. Čierno-biele rozuzlenie, o ktoré tak usilovala Madeleine Albrightová, "padlo" už v sobotu, keď UCK odmietla odzbrojenie. Albánsky súhlas vraj zablokoval jediný hlas 15-člennej delegácie - hlas 29-ročného politického vodcu UCK Hashima Thaqiho, o ktorom zrejme ešte budeme počuť. Srbská delegácia zasa nemohla prijať dohľad vojakov NATO nad prípadným budúcim mierom. Došlo k odkladu ultimáta medzinárodného spoločenstva o tri dni a z čierno-bielych amerických snov vzišla balkánska polievka. Včera bol podľa hovorcu Bieleho domu Jamesa Rubina problémom skôr srbský súhlas. Belehrad sa predtým ústami podpredsedu juhoslovanskej vlády Vuka Draškoviča sťažoval, že do textu dohody bola na poslednú chvíľu podstrčená taká formulácia, ktorá v nej priamo zakotvuje Albáncami požadované referendum o štatúte Kosova do troch rokov, počas ktorých má trvať plánované "tranzitné" obdobie.
Záver? Albánska strana, resp. UCK súhlasí, ale musí sa ešte poradiť so svojím ľudom, Srbsko súhlasí, ale je stále proti vojakom NATO na svojom území. NATO nemá dôvod bombardovať a splniť tak posledné hrozby prezidenta Clintona. Je tu vlastne jediný pevný bod - bude ďalšia konferencia v Kosove. Podľa Albáncov 15. marca, opäť vo Francúzsku, len nie v Rambouillet. Francúzsko má ešte mnoho zámkov, ktoré balkánski súperi nevideli. BAŠA JAVŮRKOVÁ