Debut lídra novej centristickej strany a kandidáta na post premiéra Amnona Lipkina-Šahaka bol debakel, na ktorý vojnový hrdina nebol pripravený. Za prvý krok svojej volebnej kampane si Šahak vybral návštevu trhoviska v telavivskej štvrti Hatikva. Nešiel nakupovať, ale predstaviť sa voličom. Nakupovať vôbec nemusel - zrelým ovocím, šalátmi a rajčinami ho predavači doslova bombardovali. A nielen zeleninou, ale aj urážkami, dokonca vyhrážkami zabitím. O tri dni neskôr mu skupina predavačov vrátane tých, ktorí urážali bývalého šéfa armády, priniesla domov košíky ovocia ako gesto ospravedlnenia. Majitelia stánkov na trhovisku sú prevažne Sefardi, Židia zo severnej Afriky a orientálneho pôvodu.
Aj keď sa časť voličov nespokojných s ukážkou vládnutia premiéra Bibiho Netanjahua odvracia od jeho strany Likud a nepodporuje znovu jeho kandidatúru na post premiéra, sú určité vrstvy občanov, ktoré naďalej zostávajú k Likudu a Bibimu nekriticky lojálne. A práve s takými sa Šahak stretol na trhovisku. Voľby sú de facto ešte v plienkach, ale cítiť už tlejúce prvky násilia. Padajú už vyhrážky nielen proti osobe lídra ľavicovej Strany práce Ehuda Baraka, ale aj týkajúce sa likvidácie Netanjahua. Slová "zabijeme ťa" (odveta na výrok Šahaka, že Bibi je nebezpečný pre Izrael) vzbudzujú obavy polície. Nedostatok politickej tolerancie prichádza najviac z určitej triedy rozvášnenej Netanjahuom, ktorý má talent rozpáliť svojich sympatizantov. Napríklad na mítingu Likudu, kde povedal: "Ste tu iba Likudníci? V tom prípade si môžem odložiť nepriestrelnú vestu."
Šéf polície je pesimistický: "Očakávame provokácie, vandalské poškodzovanie plagátov a možno aj osobné útoky na aktivistov a demonštrantov Strany práce."
Predpoklady centristickej skupiny, že občania sú unavení tradičnými stranami, zrejme nestačia. Sľubované reformy nepredstavili presný program pre seriózne sociálne, ekonomické a politické zmeny. Voličov zaujíma, ako by sa riešili prekážky mierového procesu s Palestínčanmi, boj s terorizmom. Po masovej nedeľňajšej demonštrácii ultraortodoxnej komunity, ktorá sa odmieta podriadiť zákonom moderného štátu, sa budú musieť politické strany vyjadriť aj ku vzťahu náboženstva a štátu v jednotlivých bodoch problémov, ktoré trápia Izrael.
Ôsmeho februára zvolilo 2376-členné grémium Likudu nových kandidátov do Knesetu. Po odchode takých mien ako Meridor, Begin, Levy, Neeman alebo Mordechaja tam okrem jastrabov-starčekov Ariela Šarona a Moše Arensa neostali žiadne hviezdy alebo populárne osobnosti. Budú to čudné voľby.
EDANA MARASH-BORSKÁ
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)