Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by v súčasnosti v prvom kole volieb tesne zvíťazil nad svojimi súpermi, z ktorých každý by ho však porazil v očakávanom druhom kole. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnila izraelská tlač. Predčasné všeobecné voľby, v ktorých budú Izraelčania hlasovať tiež o premiérovi, sa uskutočnia 17. mája. Očakáva sa, že žiadny z kandidátov nezíska potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov a že sa 1. júna uskutoční druhé, rozhodujúce kolo medzi dvoma najúspešnejšími kandidátmi z prvého volebného súperenia. Konzervatívny Netanjahu by podľa prieskumu v súčasnosti získal 37 až 39 percent hlasov, šéf ľavicovej opozície Ehud Barak 30 až 36 percent a kandidát centristov Jicchak Mordechaj 14 až 20 percent hlasov. V druhom kole sa predpokladá, že by voliči neúspešného kandidáta z prvého kola podporili zostávajúceho Netanjahuovho súpera.
ATENTÁT KORZICKÝCH SEPARATISTOV
Zakázaná separatistická Korzická národnooslobodzovacia armáda (FLNC) sa prihlásila k štyrom bombovým atentátom, ktoré nedávno otriasli správnymi budovami v metropolitnom Francúzsku. Oznámila to miestna televízia France-3-Corse, ktorá obdržala overené vyhlásenie FLNC. Cieľom útokov bolo riaditeľstvo regionálneho daňového úradu v Marseille, odbočka ministerstva financií v Toulone, pošta v Aubagne a odbočka sporiteľne Caisse DEpargne v Paríži. Pri atentátoch, ktoré FLNC uskutočnila v čase prvého výročia dosiaľ nevyjasnenej vraždy korzického prefekta Clauda Erignaka, nebol nikto zranený. FLNC sa usiluje so zbraňou v ruke o odtrhnutie ostrovnej Korziky od Fancúzska s poukázaním na odlišnú históriu, jazyk a kultúru oboch národov. Paríž odmieta jej požiadavky uznať, pretože doterajšie hlasovanie ukázalo, že väčšina miestnych obyvateľov si to neželá.
INCIDENTY V IRAKU
Dve hliadkujúce americké stíhačky F-16 z tureckej základne Incirlik včera vypálili dve rakety na radar, ktorý ich zameral, v blízkosti mesta Mósul v severoirackej bezletovej zóne. Útoky na iracké ciele v severnej a južnej bezletovej zóne sa pravidelne opakujú od januára tohto roku. Bagdad, ktorý zóny nikdy neuznal, začiatkom roku oznámil, že ich nebude dodržiavať. Susedným krajinám, ktoré lietadlám USA a Británie povoľujú využívať ich letecké základne, sa Irak vyhráža útokom vládnych vojsk. Zóny majú ochrániť Kurdov na severe a šíitov na juhu krajiny pred vládnymi vojskami.
PEHE ODCHÁDZA
Odchod na základe vlastného rozhodnutia nečakane oznámil riaditeľ politického odboru Kancelárie prezidenta Českej republiky (KPR) Jiří Pehe. Svoje pôsobenie na Hrade by tento vplyvný Havlov spolupracovník mal ukončiť 15. mája tohto roku. Pehe pôsobil vo funkcii riaditeľa KPR od začiatku októbra 1997 a podieľal sa na všetkých dôležitých politických rokovaniach po páde vlády Václava Klausa (ODS) a pri konštituovaní novej dočasnej koaličnej vlády Josefa Tošovského. Po odchode z Hradu, ktorý Pehe ohlásil až po konzultáciách s prezidentom Václavom Havlom, bude naďalej externým poradcom prezidenta, taktiež predsedom správnej rady Forum 2000 a v budúcnosti by mal viesť Centrum New York University v Prahe.
(ČTK, TASR)