Vo vyspelých demokraciách sú občanom prístupné viaceré informácie o súkromí hlavy štátu, počnúc daňovým priznaním po detaily o zdravotnom stave. Mali by byť aj u nás občania informovaní o zdravotnom stave prezidenta? Mal by kandidát prejsť psychotestami?
ARPÁD KRAUSZ, 23-ročný nezamestnaný, Rim. Sobota: "Verejnosť by mala byť informovaná o zdravotnom stave prezidenta. Nemalo by sa stať to, čo vo Francúzsku, kde bývalý prezident Mitterand zatajoval svoju chorobu. Či by mal prejsť aj psychotestami, je komplikovanejšia otázka. Skôr nie."
JOZEF FILKUS, 35-ročný starosta, Malé Zlievce, okres Veľký Krtíš: "Zdravotný stav prezidenta je zaiste dôležitý, nemyslím si však, že by mal absolvovať nejakú špeciálnu zdravotnú prehliadku. Za psychotesty sa neprihováram. Dúfam, že časy, keď bol na čele štátu, i keď v konkrétnom prípade vlády, psychicky labilný človek, pominuli."
KATARÍNA FERENČÍKOVÁ, 18-ročná dílerka, Zvolen: "Nemyslím si, že by budúci prezident mal prejsť psychotestami. Skôr by nimi mali prejsť poslanci, ktorí mu predkladajú na schválenie návrhy zákonov. O celkovom zdravotnom stave prezidenta by podľa mňa verejnosť nemusela byť informovaná, len v prípadoch náhlych vážnych ochorení či úrazov."
PETER BACO, poslanec HZDS: "Neviem. Nerozmýšľal som o tom."
LÁSZLÓ NAGY, poslanec SMK: "Či by mali byť aj psychotesty, neviem, avšak zdravotný stav politika by nemal byť tabu ani u nás. Je to normálne."
MÁRIA ŠAMAJOVÁ, herečka BDnR, B. Bystrica: "O zdravotnom stave prezidenta by občania mali byť informovaní do tej miery, či je schopný vykonávať túto funkciu. Nie sú dôležité jeho chrípky a prechladnutia, ale najmä všetko, čo sa týka jeho psychického zdravia. Psychotesty preto áno."
MICHAL CHÚŤKA, vedúci organizačno-právneho oddelenia Sociálnej poisťovne, Zvolen: "Áno, bezpochyby. Prezident je prvým mužom v štáte. Je zvolený väčšinou občanov v priamych voľbách a obdarený mimoriadnymi právomocami, výkonom ktorých významne zasahuje do života občanov. Preto musí byť nimi aj všestranne kontrolovaný, a to i v oblasti zdravotného stavu, ktorá je inak (ak by v tomto ústavnom postavení nebol) verejnosti neprístupná. Psychotesty by prezident mal absolvovať ešte pred tým, ako sa začne o ústavnú funkciu uchádzať, a neskôr vždy, ak vzniknú dôvodné pochybnosti o spôsobilosti zverenú ústavnú funkciu riadne vykonávať."
ELENA HANDLOVSKÁ, zdravotná sestra, Prešov: "Po smutných skúsenostiach z pôsobenia predchádzajúcich vládnych garnitúr by som azda akceptovala povinnosť kandidátov predložiť hodnoverný doklad aj o ich duševnom a mravnom zdraví. Slovensko je malá krajina, tu časom aj tak všetko vyjde najavo. Riskovať, aby v prezidentskom paláci sedel akokoľvek nezdravý človek, by bolo ďalším sklamaním beztak veľmi rozčarovaného občana SR. Hoci, pozrite sa do Ruska, boli by ste si pomysleli, že z Jeľcina bude taká poľutovaniahodná postava?"
(rim, ks, sp, pol, eb)