Na základe čoho môže byť správa odtajnená?
"Upravuje to zákon o štátnom tajomstve a služobnom tajomstve č. 100/ /1996, § 25. Hovorí, že zrušiť alebo zmeniť utajenie môže v rámci svojej pôsobnosti prezident, premiér, predseda NR SR a vedúci ústredného orgánu. Keďže v ustanovení je formulácia ‘v rámci svojej pôsobnosti‘, v tomto prípade do úvahy prichádza len riaditeľ SIS. Len on môže posúdiť rozsah odtajnenia."
V kuloároch NR SR sa diskutuje o tom, či poslanci majú alebo nemajú uznesením odporučiť premiérovi M. Dzurindovi, aby správu sám odtajnil. Podľa vašich vyjadrení to však nie je v jeho kompetencii. Išlo by teda o zbytočnú aktivitu poslancov?
"Bol by to len politický apel."
Môže V. Mitrovi odporučiť odtajnenie správy predseda vlá- dy alebo predseda parlamentu s akýmsi dôvetkom príkazného charakteru?
"To odporúčanie je rovnaké, ako keď to odporučí každý iný občan. V tomto smere rozhoduje riaditeľ SIS samostatne."
Podľa vás by mala byť Mitrova správa odtajnená?
"Áno."
V akom rozsahu? Diskutuje sa, či by mali byť odtajnené aj pasáže týkajúce sa skôr Rady obrany štátu a vojenského spravodajstva.
"O tom by mali rozhodnúť kompetentné osoby, pretože ide o materiály v ich pôsobnosti. Myslím si, že snaha utajovať čo najviac je pozostatkom nedemokratického myslenia. Najlepšie je, keď sa medzi ľudí dostane čo najviac vecí v neskreslenej podobe."
Generálny prokurátor Hanzel a zástupca SIS informovali denník SME, že zverejnením správy mohol porušiť zákon. Myslíte si, že denník SME urobil chybný krok a vydavateľ by mal byť stíhaný?
"Nebudem sa k tomu vyjadrovať, ale, ako som povedal, bolo by správne, aby sa utajenie zrušilo, pretože drvivá väčšina informácií je taká vážna, že je v štátnom záujme, aby sa o nich občania dozvedeli."
DAŠA MATEJČÍKOVÁ
(Pozri M. Dzurinda… a Minister… na 2. strane)