, ktorí volili zmenu a podľa terajšej koalície správnu zmenu. A teraz sme už nezodpovední voliči, ktorí sa nevedia správne rozhodnúť. Treba nám určiť vekovú hranicu, aby sme neurobili nejakú chybu. Domnievam sa, že vek nie je dôležitý, dôležitá je osobnosť kandidáta a jeho predstavy, ako pomôcť Slovensku dostať sa do Európy. Konanie koalície mi pripadá ako podvod. Iné vravia, a iné robia. V predvolebných sľuboch o priamej voľbe prezidenta sa nehovorilo ani o vekovom ohraničení, ani o tom, že prezident šesť mesiacov pred ukončením volebného mandátu nebude môcť rozpustiť parlament a robiť iné závažné kroky. Navrhujem, aby vláda polroka pred vypršaním mandátu zasadala, ale nerozhodovala o dôležitých veciach a aby parlament na svojich schôdzach neschvaľoval zákony. Je to absurdné, však? Presne tak, ako sú absurdné dve spomínané zmeny Ústavy SR.
EVA HRIVNÁKOVÁ,
m Nezávidím terajším ministrom ich funkcie ani platy, ba ani tú 40-tisícovú odmenu. Niet rezortu, ktorý by bol ako-tak v poriadku. Zdravotníctvo je na kolenách. Školstvo je na tom podobne, učitelia majú vzhľadom na vzdelanie mizerné platy, tí šikovnejší alebo menej zapálení odídu do iného rezortu za vyšší plat. Oblasť hospodárstva a ekonomiky? Podniky sa predávali za "babku" pre vyvolených, ktorí namiesto toho, aby sa o ne starali, ich pekne vytunelovali, prepúšťajú zamestnancov. Čo sa týka národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike, politika bývalej vládnej koalície bola založená na princípe "krátky dvor, dlhý bič". S takýmto postojom nečudo, že sa Slovensko nedostalo ani do NATO, ani do EÚ. Občan tejto krajiny chce vedieť konkrétne mená tých, ktorí svojím konaním zapríčinili jej vážny stav.
LADISLAV BENYOVSZKY,
Levice
m Nemožno nič namietať proti hľadaniu pravdy a jej obhajobe. Nemožno nič vyčítať snahe hľadať vyšší mravný princíp. Možno sa však zamyslieť nad tým, či je správne, aby z hnutia alebo strany, ktorá je a má byť nositeľkou kresťanských a demokratických myšlienok (KDH), bol vysielaný signál ako možný zárodok spoločenskej nevraživosti, možno aj nenávisti. Mám na mysli vystúpenie Vladimíra Palka proti spôsobu, akým sa dostal na prezidentskú kandidátku Rudolf Schuster. Z celospoločenského hľadiska je pravdepodobne každému z nás jedno, či kandidát na funkciu prezidenta bol v komunistickej strane, alebo nie. Všeľudové hlasovanie pri jeho voľbe rozhodne o tom, či bude taký kandidát zvolený, alebo nebude. Aj pán Palko dobre vie, že medzi bývalými komunistami bol celý rad slušných ľudí, vysoko vzdelaných a inteligentných, poctivých a nepodplatiteľných, ktorí ak chceli v spoločnosti niečo dosiahnuť vo vede, technike, medicíne, jednoducho v zamestnaní, ak chceli zlepšiť životné podmienky rodiny, museli spievať piesne, ktoré si doba a režim vyžadovali. Podstatným kritériom ich terajšieho hodnotenia by mala byť skutočnosť, či svoje členstvo u komunistov zneužívali vo svoj prospech, či ubližovali iným a tým, ktorí zmýšľali inak.
FRANTIŠEK SCHUSTER, Nitra