Premiér Ecevit priznal, že akcia sa pripravovala 12 dní a vedelo o nej iba 10 ľudí v krajine. Öcalana zadržala kenská polícia, ktorá vtrhla do rezidencie gréckeho veľvyslanca a následne bol prepravený za asistencie tureckej tajnej služby súkromným lietadlom jedného z tureckých poslancov do Istanbulu.
Grécka verzia
Grécko pripustilo, že Öcalanovi z humanitárnych dôvodov umožnilo pristáť začiatkom februára na Korfu a natankovať, namiesto azylu mu však bol ponúknutý dočasný pobyt na nairobskej ambasáde. Öcalan vraj aj napriek prehováraniu v pondelok ambasádu opustil a na ceste na letisko, odkiaľ mal pravdepodobne namierené do Holandska, bol zadržaný.
Holandská verzia
Holandsko kategoricky poprelo domnienku, že vylákalo Öcalana z gréckej ambasády pod zámienkou udelenia vstupného povolenia do krajiny.
Kenská verzia
Keňa priznala, že o Öcalanovej prítomnosti v krajine vedela už pred jeho zadržaním a požiadala Atény, aby vodca PKK čo najskôr opustil krajinu. Jeden zo zamestnancov veľvyslanectva uviedol, že v pondelok zastavilo pred rezidenciou niekoľko vládnych vozidiel, ktorých posádka odvliekla tri osoby. Nič mu nehovorilo meno Öcalan, uviedol však, že zadržaní boli hosťami v rezidencii približne dva týždne.
Verzie Öcalanových advokátov
Öcalanov taliansky advokát G. Pisapia priznal, že uplynulý piatok ho požiadali, aby odcestoval do Kene, kde bol hosťom gréckeho veľvyslanca. Stal sa svedkom toho, ako piati muži neznámeho pôvodu vtrhli do rezidencie. Ďalšia Öcalanova právnička B. Böhlerová v utorok v Amsterdame vyhlásila, že vodca PKK prišiel do Nairobi iba pred 2-3 dňami. Až dovtedy ho ukrývala grécka tajná služba v dome pri Aténach. Talianske médiá dokonca zverejnili aj interview s gréckou spisovateľkou a zástankyňou Kurdov, ktorej dom patrí a ktorá pobyt Öcalana potvrdila. Böhlerová zároveň poprela grécke tvrdenia o tom, že Öcalan opustil veľvyslanectvo dobrovoľne.
(REUTERS, jk)