Hoci spolkový kancelár Gerhard Schröder i spolkový minister financií a predseda SPD Oskar Lafontaine označili dohady o rozpade červeno-zelenej koalície za hlúposť, v Bonne sa rozpad koalície nevylučuje. Nie ihneď, ale najneskôr vraj do jedného roka. "Ak chce sociálna demokracia zostať pri vláde dlhšie než štyri roky, tak musí vychádzať v ústrety voličom, ktorých vlani získala," vyhlásil profesor univerzity v Mohuči, politológ Jürgen Falter.
Na rozpad červeno-zelenej koalície čakajú predovšetkým slobodní demokrati (FDP), ktorí vidia možnosť opäť zasadnúť do vládnych lavíc. Podpredseda FDP Rainer Brüderle, ktorý bol do minulého septembra ministrom hospodárstva v koalícii sociálnych a slobodných demokratov v Porýní-Falcku, sa nechal počuť, že "ak slobodných demokratov požiadajú o radu, tak ju, samozrejme, poskytnú". "Čakať ako prostitútka na rohu však nebudeme," povedal Brüderle, o ktorom sa už hovorí ako o budúcom ministrovi hospodárstva v červeno-žltej spolkovej vláde SPD-FDP. Na svoju príležitosť čaká tiež Klaus Kinkel, ktorý by sa rád opäť stal šéfom nemeckej diplomacie.
"Zelení, ktorí sa konečne dostali k moci, budú na svojich ministerských kreslách sedieť ako prilepení a radšej sa vzdajú mnohých svojich zásad, než by sa vzdali služobných limuzín," varovala generálna tajomníčka kresťanských demokratov (CDU) Angelika Merklová pred nádejou na rýchly rozpad červeno-zelenej koalície. Len po o niečo viac ako sto dňoch spoločnej vlády sa nikto tak rýchlo nerozvádza, dodala. Ale na to, že červeno-zelená koalícia pretrvá štyri roky, na to stavia v Bonne len málokto. Dôvodom jej rozpadu podľa mnohých nebudú len rastúce nezhody koaličných partnerov, ale tiež vnútrostranícky boj v sociálnej demokracii.
Už dnes si sťažoval na zasadaní poslaneckej frakcie SPD predseda strany Oskar Lafontaine, že ho spolkový kancelár Schröder nedostatočne informuje o svojich politických rozhodnutiach. Podľa mnohých nebude preto asi trvať dlho a Gerhard Schröder si spomenie na radu svojho sociálnodemokratického predchodcu Helmuta Schmidta. Ten Schröderovi odporučil, aby sa viac staral o stranícku politiku. On to nerobil a to bol jeden z dôvodov rozpadu jeho vlády. RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)