Počas pondelka boli zverejnené údaje o vývoji bežného účtu platobnej bilancie Japonska za rok 1998. Podľa nich dosiahol prebytok úroveň 15,86 bilióna japonských jenov, čo je nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 38,7 %. Ide teda o najvyšší nárast prebytku od roku 1985, odkedy sa zbierajú dáta súčasnou štatistickou metódou. Jedným z dôvodov prudkého nárastu prebytku je stav japonskej ekonomiky, keď nízky domáci dopyt nestimuluje import. Pozornosť sa preto sústreďuje na stimulačné opatrenia japonskej vlády zamerané na oživenie domáceho dopytu. Americký dolár bol obchodovaný v pásme od 113,80 JPY/l USD až po hodnotu 115,20 JPY/l USD. Výnosy japonských vládnych dlhopisov vzrástli o 0,1% a počas obchodovania na ázijskom trhu dosiahli úroveň 2,180 %. Tokijský akciový index Nikkei-225 posilnil o 81 bodov na úroveň 14,054 bodu.
Nemenej zaujímavé boli komentáre poľského poradcu ministra financií Stanislawa Gomulku. Podľa jeho názoru je možné počas druhého polroku očakávať oživenie poľskej ekonomiky na základe rastu exportu. Nižší hospodársky rast v prvom polroku je podľa neho spôsobený predovšetkým pôsobením externých faktorov, medzi ktoré v prvom rade zaradil finančnú krízu v Rusku. V číselnom vyjadrení teda očakáva rast ekonomiky v prvom polroku na úrovni 2 % až 3 % a v druhom polroku 3 % až 5 %. Nižší rast hrubého domáceho produktu by mohol vytvoriť určité napätie predovšetkým na príjmovej stránke štátneho rozpočtu, čo by mohlo viesť k rastu rozpočtového deficitu až na úroveň 5,10 % HDP roku 1999. Na záver sa Gomulka pozitívne vyjadril o doterajšom vývoji výmenného kurzu poľského zlotého, ktorý za posledné tri týždne pomaly oslaboval. Zároveň vyslovil názor, že zníženie mesačnej devalvácie zlotého z hodnoty 0,5 % na hodnotu 0,4 % by nebolo škodlivé. Zlotý bol obchodovaný na úrovni 2,20 % v apreciačnej časti fluktuačného pásma.
Česká koruna počas dňa oslabila na úroveň 38,250 CZK/l EUR. Počas uplynulých dní štátny tajomník českého ministerstva financií Pavel Mertlík uviedol, že pokles výmenného kurzu koruny od začiatku roku pomôže konkurencieschopnosti českých výrobkov a spomalí prílev horúcich peňazí. Piatkové údaje o vývoji priemyselnej produkcie, ktoré na ročnej báze vykázali pokles o 9,3 %, naznačujú, že česká ekonomika v súčasnom období prekonáva stav hlbokej recesie, ktorý je podstatne horší, ako sa ešte prednedávnom predpokladalo.
Euro oslabovalo počas dňa až k úrovni 1,1220 USD/l EUR, kým ráno začínalo na 1,1280 USD/l EUR. Oproti japonskému jenu euro posilnilo na hodnotu 129,40 JPY/l EUR, kým ešte počas rána bol obchodovaný na úrovni 128,70 JPY/1 USD. BRANISLAV MATUŠEK
Autor je dílerom ING Barings