Severoatlantická aliancia včera opäť potvrdila, že počíta s formálnym prijatím Českej republiky, Maďarska a Poľska v prvých marcových dňoch. "Predpokladáme, že to bude začiatkom marca. V súčasnosti intenzívne diskutujeme o konkrétnom dátume, kedy sa uskutoční vstup," povedal ČTK nemenovaný predstaviteľ NATO. Aliancia podľa neho v tento deň počíta so "zodpovedajúcou dôstojnou ceremóniou" vo svojom politickom ústredí v Bruseli. Hlavná slávnostná príležitosť sa ale uskutoční o pár týždňov po summite k 50. výročiu NATO vo Washingtone. Aliancia včera tiež privítala utorňajšiu ratifikáciu Washingtonskej zmluvy prevažnou väčšinou poslancov maďarského parlamentu. Maďarský prezident Árpád Göncz včera podpísal zákon o pristúpení Maďarska k NATO. Podpísaním zákona sa prekonala posledná prekážka na ceste Maďarska do aliancie.
VYŠETROVANIE PROTI STARROVMU TÍMU
Americké ministerstvo spravodlivosti začalo formálne vyšetrovanie tímu právnikov nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra, ktorého správa viedla k ústavnej obžalobe prezidenta Billa Clintona. Starrových právnikov podozrievajú, že v januári minulého roka poskytli generálnej prokurátorke a ministerke spravodlivosti Janet Renovej nepravdivú informáciu, aby získali jej povolenie rozšíriť vyšetrovanie prezidenta Clintona z aféry Whitewater i na jeho sexuálny románik s bývalou stážistkou Monikou Lewinskou. Podľa denníka The Washington Post právnici zatajili generálnej prokurátorke fakt, že sa stretli s kolegami z tímu Pauly Jonesovej, ktorá predtým obvinila prezidenta zo sexuálneho obťažovania. Podľa amerických právnych noriem je taký postup pre Starra ako predstaviteľa štátu neprípustný, pretože vedie k stretu záujmov.
ÚTOKY NA IRACKÚ
PROTILETECKÚ OBRANU
Americké stíhacie lietadlá včera zaútočili na dve stanovištia protileteckej obrany v bezletovom pásme v južnom Iraku a potom sa bezpečne vrátili na svoje základne. Oznámil to hovorca amerického ministerstva obrany, podľa ktorého išlo o odvetu za lety irackých strojov v bezletovej zóne. Hovorca major Joe LaMarca uviedol, že americké lietadlá napadli odpaľovacie stanovište rakiet zem-vzduch neďaleko Talílu, ležiaceho 275 kilometrov juhovýchodne od Bagdadu, a radarové stanovište pri Nadžafe, ležiace 160 kilometrov od irackej metropoly. Dodal, že útok sa odohral okolo 10.00 h SEČ a bol odpoveďou na lety irackých lietadiel MiG-23 a MiG-25 v bezletovej zóne. Z bezletového pásma nad severným Irakom nehlásili podľa hovorcu Pentagonu žiadne incidenty.
IZRAEL ODMIETA
ROZHODNUTIE VZ OSN
Izrael včera odmietol utorkové rozhodnutie Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) zvolať konferenciu o porušovaní ľudských práv Palestínčanov žijúcich na okupovaných územiach a označil ho za politicky motivované. VZ OSN v utorok veľkou väčšinou 115 proti dvom hlasom vyzvalo zvolať 15. júla konferenciu, ktorá by mala zebezpečiť uplatňovanie štvrtej ženevskej konvencie o ochrane civilistov na okupovaných územiach v Izraelom kontrolovaných oblastiach západného brehu Jordánu a pásma Gazy. Ide predovšetkým o dodržiavanie zákazu osídľovania týchto území. VZ OSN zároveň zopakovalo aj ostatné rozhodnutia OSN odsudzujúce pokračujúce osídľovacie aktivity Izraela. (ČTK, TASR)