m Slovensko a Poľsko sú na ceste do Európskej únie. Poliakom sa však podarilo krok zrýchliť. Konferencia, na ktorej ste prednášali, bola určená predovšetkým poslancom a pracovníkom slovenských ministerstiev. Myslíte si, že takéto pracovné stretnutia pomôžu zrýchleniu tempa na slovenskej strane?
"Tak ako využívame pomoc iných štátov, aj my môžeme pomáhať v oblastiach, kde sme už viac pokročili, podeliť sa o naše skúsenosti, aby Slovensko predišlo chybám, ktorých sme sa dopustili. Spoločnými silami sa dá
viac dosiahnuť."
m Pani ministerka, myslíte si, že spoločné pôsobenie vo Visegrádskej štvorke (V4) nám pomôže v integračných procesoch?
"Aj v období, keď Slovensko v integračných snahách poľavilo, som bola zástancom fungovania Visegrádskej štvorky a vždy som zdôrazňovala, že visegrádska skupina je zoskupením rovnocenných štátov Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska. Spoločné aktivity v rámci V4 nám pomáhajú pri vzajomných kontaktoch, vďaka čomu sme viac schopní prispôsobovať sa sebe navzájom, ale aj iným, takže bez problémov vstúpime do EÚ."
m Ako hodnotíte prípravy Poľska na vstup do EÚ vo vašom rezorte, čiže v justícii?
"Veľa sme už urobili v organizácii justície, v prispôsobovaní nášho práva právu EÚ. Pre nás je teraz veľmi dôležitá príprava odborníkov. Snažíme sa získať určitú pomoc z EÚ na vzdelávanie sudcov v rámci všeobecného, ale aj európskeho práva. Musíme vytvoriť podmienky na prípravu advokátov, ktorí by mali byť schopní konkurovať zahraničným odborníkom. Ďalšia veľmi dôležitá vec, ktorú musíme spoločne riešiť, sa týka organizovaného zločinu. Podľa mňa najlepšiou cestou je spolupráca v našom regióne a pomoc z krajín EÚ, ktoré sú lepšie zorganizované a lepšie technicky vybavené."
m Ako vnímate skutočnosť, že na Slovensku sa bude voliť prezident priamo?
"Chápem, že spoločnosť chce mať vplyv na to, kto bude jej prezidentom. No väčšinou je to tak, že prezident volený priamo, teda tou istou cestou ako parlament, by mal disponovať väčšou právomocou. Z histórie poznáme napríklad boj medzi prezidentom a premiérom vo Francúzsku. Vždy je to otázka, kto je väčšia osobnosť a kto je silnejší. Aj v Poľsku to vyzeralo podobne. V prípade Slovenska to závisí od toho, kto bude prezidentom. Istým napätiam sa však nikdy nedá predísť. Treba si uvedomiť, že keď sa raz štát vydá na cestu priamej voľby hlavy štátu, dáva právo občanovi, a z toho sa už nedá vycúvať."
m Ste kandidátkou na post tajomníčky Rady Európy. Prečo ste sa rozhodli kandidovať na túto funkciu?
"Je na čase, aby vysokú funkciu v Európe zobral do svojich rúk niekto z nových demokracií. Už desať rokov prechádzame ťažkou transformáciou. Aj Poliaci, aj Slováci to robia na vlastné náklady. Nie sme v takej situácii ako Nemecko, ktoré po zjednotení získalo veľkú finančnú pomoc. Preto by mala tradičná Európa ukázať, že je schopná akceptovať rozšírenie Európskej únie tiež inštitucionálnym spôsobom. Nejde iba o prijatie nových členov, ale aj o rozdelenie funkcií. Bolo by to isté gesto. Myslím si, že východná Európa by mala mať svojho predstaviteľa."
m Ste žena, ktorá v politike dosiahla veľmi veľa, pripomeniem, že ste boli aj predsedníčkou poľskej vlády. Ako vnímate ženy v politike?
"Ženy sú veľmi ambiciózne, často však majú vnútorné zábrany. Neveria v seba, nie sú si isté, či majú na to. Ja vždy presviedčam ženy, že sú dobré v tom, čím sa zaoberajú. Zoberte si ženy v biznise, politike, médiách - to sú kompetentné profesionálky, vedia, čo chcú dosiahnuť, a navyše sú veľmi pracovité, čo treba oceniť. Vždy je to len otázka viery v seba."
m Ako sa to podarilo vám?
"Neviem, či sa mi to podarilo, lebo aj ja sama mám veľa otázok. Nemyslím si, že som horšia ako muži. Nemám zábrany z toho titulu, že som žena, ale že nie som dostatočne kompetentná v danej oblasti. To, že som vždy bola ochotná pracovať a ísť dopredu, vyplýva z výchovy, ktorú som dostala doma. V mojej rodine všetky ženy boli veľmi aktívne a zaangažované do toho, čo robili." MALGORZATA
WOJCIESZYŇSKA
(Autorka je spolupracovníčkou SME)