Už dlho nič nevyvolalo vo Francúzsku takú pozornosť ako súd, ktorý sa začal v utorok v konferenčnom stredisku Kléber neďaleko Víťazného oblúka v Paríži. Osobitný tribunál posudzuje zodpovednosť bývalého premiéra a jeho dvoch ministrov za to, že v roku 1985 sa pri krvných transfúziách zbytočne nakazilo niekoľko tisíc ľudí vírusom HIV. Bývalý premiér a terajší predseda parlamentu Laurent Fabius, bývalá ministerka sociálnych vecí Georgina Dufoixová a niekdajší minister zdravotníctva Edmond Hervé sú obžalovaní z neúmyselného zabitia a hrozí im až päť rokov odňatia slobody a pol milióna frankov pokuty. Fabiusovi sa vyčíta, že od apríla do júna 1985 spomalil zavedenie testov americkej firmy Abbott, aby umožnil laboratóriám parížskeho Pasteurovho ústavu dohnať náskok Američanov. Okrem toho vraj obžalovaní nenechali včas predvolať na testy všetkých hemofilikov a ľudí, ktorí dostali transfúziu, napriek tomu, že už v marci 1985 existovala správa, že v transfúznych strediskách sa nachádzala kontaminovaná krv.
Proces oživuje bolestnú kapitolu začiatku epidémie AIDS, keď ešte neboli rozšírené všetky informácie. Vyvoláva mnoho otázok a pochybností týkajúcich sa nie vždy jasnej hranice medzi politickou a trestnou zodpovednosťou členov exekutívy. Vôbec prvýkrát vo Francúzsku sú politici súdení za výkon svojej funkcie. Osobitný súdny tribunál ustanovili v roku 1993 v čase verejného pobúrenia nad mnohými korupčnými škandálmi ministrov, ktorí boli de facto nestíhateľní. Hoci sú obžalovaní len socialisti, nevyvoláva proces žiadne nadšenie ani u pravice a poslanci obidvoch strán dali najavo obavy z politického zneužitia tejto novej procedúry. Fabiusovi stúpenci tvrdia, že sa stal obetným baránkom, ktorého nedostatočne informovali. Známy vedec Luc Montagnier, ktorý sa podieľal na odhalení vírusu, pripustil, že "AIDS v tom čase znamenal len niekoľko sto pacientov a tí, ktorí rozhodovali, o nich nemali príliš veľký záujem".
Väčšina komentátorov sa však zhoduje na tom, že proces je potrebný, pretože umožní otvoriť diskusiu o zodpovednosti politikov. Paradoxne v januári totiž ústavná rada potvrdila, že francúzsky prezident nemôže byť trestne stíhaný, pokiaľ je vo funkcii. Ústavnej rade pritom predsedá bývalý socialistický minister zahraničných vecí Roland Dumas, ktorý je sám vyšetrovaný v súvislosti s korupčným škandálom firmy Elf. Tragédia kontaminovanej krvi odhaľuje nedostatky francúzskeho systému štátnej správy, z ktorého sa zodpovednosť prakticky vytratila, napísal denník Libération. STANISLAV MUNDIL, Paríž
(Autor je redaktorom ČTK a spolupracovníkom SME)