Primátor Bratislavy J. Moravčík sa v utorok prvý raz oficiálne stretol s novým britským veľvyslancom Davidom Lyscomom, ktorý pôsobí na Slovensku od októbra minulého roka. Primátor ho informoval o ambíciách samosprávy prevziať niektoré kompetencie štátu - základné školstvo, sociálny systém a zdravotníctvo tzv. prvého kontaktu. V utorok sa primátor stretol aj so španielskym veľvyslancom Estanisladom de Grandesom Pascualom. Veľvyslanec predstavil možnosť konkrétnej spolupráce Madridu a Bratislavy pri výstavbe metra a rekonštrukciách historických budov.
JARNÉ PRÍLETY
Jarné prílety `99 je názov kampane, ktorú už tretí raz pripravuje Spoločnosť na ochranu vtáctva na Slovensku. Po minuloročnom pozorovaní príletov kukučky obyčajnej je cieľovým druhom milovníkov vtáctva škovránok poľný, ktorý sa vracia zo severnej Afriky a juhozápadnej Európy už v polovici februára. Na Slovensku hniezdi dvakrát ročne 200-tisíc až 400-tisíc párov, ich stavy však mierne klesajú. V rámci kampane vydala spoločnosť 10-tisíc letákov, v ktorých informuje o hlavných znakoch škovránka, jeho hlase, biotope, spôsobe hniezdenia, stravovania, rozmnožovania a sťahovania. Súčasťou letákov je aj návratka potrebná na zistenie údajov o dátume a mieste pozorovania prvého tohtoročného škovránka. Treba ju odoslať do konca marca.
ZÁCHRANA HUTY
Pomôcť pri záchrane technickej pamiatky Františkova huta v hornooravskej obci Podbiel je poslaním trojdňového seminára, ktorý sa včera začal v tamojšom Oravskom informačnom centre. Cieľom podujatia je navrhnúť spôsob záchrany železiarne v Studenej doline, ktorá by sa mohla stať v budúcnosti ďalšou atrakciou regiónu, čo by malo pritiahnuť návštevníkov. Zvyšky železiarne v klasicistickom štýle sa nachádzajú na začiatku doliny po ľavej strane cesty v smere z Podbiela do Zuberca. V pracovnej hale je čiastočne zachovaná vysoká pec. Objekt pochádza z roku 1836 a využívali ho do roku 1862. Na seminári sa zúčastňuje približne 30 pamiatkarov, pracovníkov štátnej správy, samosprávy a členov Nadácie národný trust Slovenska pre historické miesta a krajinu.
ČELISTI NA SÚŤAŽI
Celoslovenská súťaž študentov konzervatórií v hre na violončele sa začala včera v Banskej Bystrici v priestoroch Konzervatória Jána Levoslava Bellu. Do súťaže sa prihlásilo 13 účastníkov z Bratislavy, Košíc, zo Žiliny a z Banskej Bystrice, nezúčastňujú sa na nej študenti súkromného Konzervatória Dezidera Kardoša z Topoľčian. Ako uviedla zástupkyňa riaditeľa banskobystrického konzervatória Mária Glocková, výkony študentov v dvoch kategóriách hodnotí porota, ktorej predsedom je člen Českej filharmónie, Slovák Peter Mišejka. Súťažiaci sa predstavia povinnou skladbou a skladbou podľa vlastného výberu. Po vyhodnotení súťaže sa zajtra uskutoční interpretačný seminár. Podujatie každoročne usporadúva ministerstvo školstva vždy v inom študijnom odbore.
(TASR)