BRATISLAVA (SME - dd) - Záväzky Prvej novinovej spoločnosti po lehote splatnosti voči slovenským vydavateľom periodickej tlače dosahujú v týchto dňoch už 75 mil. Sk. Vyhlásil to včera člen predstavenstva Združenia vydavateľov periodickej tlače SR Jozef Dukes. Okrem toho však má PNS aj dlhy voči vydavateľom tlače z Čiech a voči Slovenskej pošte. Viacerí odborníci preto odhadujú, že suma záväzkov po lehote splatnosti sa blíži k číslu 100 mil. Sk.
Vydavatelia včera oznámili, že sa v závere minulého roka viackrát stretli s predsedom predstavenstva PNS Stanislavom Srníkom, ktorý im dal verejný prísľub, že v tomto roku sa zlepší platobná disciplína PNS a platby budú chodiť normálne. Podľa J. Dukesa však v prípade PNS možno aj naďalej hovoriť skôr o platobnej nedisciplíne. Platby meškajú štyri až šesť týždňov, čo veľmi negatívne ovplyvňuje vydavateľov tlače. "Ak by niektorí obchodní partneri vydavateľských spoločností postupovali striktne podľa Obchodného zákonníka, nejeden titul by už nevychádzal," povedal predseda Združenia vydavateľov tlače Miloš Nemeček. Podľa neho by mohli polygrafické spoločnosti zo dňa na deň prestať tlačiť určité periodiká a bol by to úplne zákonný postup. Existenčné problémy zatiaľ postihujú iba malých vydavateľov, ktorí nemajú dostatok tlače. Podľa M. Nemečka sa však zhoršuje aj platobná disciplína reklamných agentúr, respektíve inzerentov.
Okrem porušenia verejného sľubu o zlepšení platobnej disciplíny poskytuje S. Srník aj ďalšie dôkazy o nedostatočnej vierohodnosti svojich slov. Jedným z nich je aj vyhlásenie, že vydavateľ denníka SME dlhuje podľa Srníka Danubiaprintu 15 mil. Sk, pričom tento záväzok mal prebrať po vydavateľovi denníka Smena. Ako však včera oznámil výkonný riaditeľ VMV Igor Ďurič, spoločnosť VMV kúpila od vydavateľa denníka Smena iba obchodné meno tohto titulu a nepreberala žiadne záväzky. Preto S. Srník nemôže označovať spoločnosť VMV za dlžníka Danubiaprintu.
Vydavatelia zatiaľ voči PNS aj napriek veľkým dlhom nepodnikli žiadne exekučné konanie. "PNS je už teraz ohrozená exekučným konaním ďalších subjektov, a preto sme nechceli založiť procesy, ktoré by mohli trvalo poškodiť túto spoločnosť," povedal M. Nemeček. "Ide nám o to, aby PNS a Danubiaprint robili znova to, čo majú a neslúžili ako kanál na prelievanie peňazí," dodal. Za "hlavnú pijavicu" pritom označil vydavateľa regionálnych denníkov Hlas - spoločnosť H-Press.
Podľa vydavateľov tlače by bolo potrebné, aby sa urýchlene naplnilo rozhodnutie Protimonopolného úradu SR a PNS sa dostala späť do rúk FNM. Potom by mal nasledovať hĺbkový audit spoločnosti, ktorý ukáže, v akom stave táto firma v skutočnosti je. Nato by mala nasledovať konsolidácia za účasti vydavateľov a potom privatizácia. O tom, kto by sa mal stať majiteľom, respektíve spolumajiteľom PNS, však vydavatelia zatiaľ nemajú presnú predstavu. "Dnes žiadny investor nepovie, či má záujem o privatizáciu, lebo by v prípade PNS kupoval mačku vo vreci," povedal šéf združenia vydavateľov tlače.