Trojuholník Viedeň-Bratislava-Budapešť sa môže stať dynamicky sa rozvíjajúcou oblasťou. Rakúsko je už členom Európskej únie, Maďarsko vedie konkrétne rokovania o prijatí, Slovensko dúfa v rýchle pozvanie. Postoj jeho novej vlády je jednoznačný, jej integračný kurz je pevný. Je presvedčená, že Slovensko musí opäť a s konečnou platnosťou platiť medzi spoľahlivé demokracie. Začalo sa už lustrovanie obdobia Vladimíra Mečiara. Možnosť dôsledkov únosu Michala Kováča mladšieho pre bývalého predsedu vlády nie je potvrdená, no ani vylúčená. Táto aféra bola veľkou záťažou pre slovenskú verejnosť. Keď dostal Vladimír Mečiar počas prezidentského bezvládia určité právomoci hlavy štátu, vyhlásil amnestiu pre všetkých zapletených a zakázal ďalšie pátranie, čo sa už rovnalo priznaniu. Neue Zürcher Zeitung
BEZ JÚLIUSA BINDERA
Bolo by bývalo veľmi nepríjemným postojom slovenskej strany, keby v delegácii rokujúcej o Dunaji bol ostal preborník odklonenia jeho toku Július Binder. Stanovisko budapeštianskej vlády je jasné. Nezamýšľa postaviť vodnú elektráreň v zákrute Dunaja, ani uviesť do prevádzky nádrž pri Dunakiliti. Dohovor z čias vlády Gyulu Horna je v rozpore s haagskym rozsudkom.
Magyar Nemzet
SPOR O ROZSUDOK
Z HAAGU
Ak novozaložený parlamentný výbor na vyšetrenie okolností vzniku rámcového dohovoru s bývalou slovenskou vládou o dunajských vodných dielach zistí, že činitelia vlády Gyulu Horna postupovali spôsobom porušujúcim zákon a opomenuli rozsudok Medzinárodného súdu v Haagu, môže to mať právne dôsledky. Výbor chce objasniť najmä to, prečo sa počas vlády Gy. Horna neuplatnili body rozsudku, priaznivé pre Maďarsko, a prečo sa spomenula možnosť riešenia stavbou dolného stupňa, ktorá stojí Maďarsko stovky miliárd forintov. Magyar Hírlap
AGENTÚRY O SR
Svetové agentúry AP, AFP, DPA a Reuters v pondelok venovali pozornosť oznámeniu, že vyšetrovateľ zvlášť závažnej trestnej činnosti požiada NR SR o udelenie súhlasu na trestné stíhanie dvoch poslancov - Ivana Lexu a Gustáva Krajčiho.
Americká AP informuje aj o stanovisku G. Krajčiho pre Rádio Twist, že nemá strach zo svojho uväznenia, pretože prípad únosu bol už uzavretý v čase, keď ministerstvo vnútra prevzal.
Agentúra Reuters uviedla, že bývalí funkcionári SIS Jaroslav S. a Róbert B., ktorých v pondelok ráno zatkli, v auguste 1995 v rozpore s úlohami a poslaním SIS priamo koordinovali zavlečenie do cudziny Ing. M. Kováča ml., ku ktorému došlo 31. augusta 1995.
Francúzska AFP podrobne píše o organizácii únosu M. Kováča ml., ako i o nasledujúcich udalostiach - vydaní viedenským súdom, Mečiarových amnestiách a Dzurindovej "protiamnestii". AFP si všíma najmä fakt, že SIS "doručila" občana vlastného štátu do rúk cudzej polície. Únos prezidentovho syna zaradila do kontextu "neľútostného politického boja medzi M. Kováčom a autoritatívnym V. Mečiarom".
Nemecká agentúra DPA pripomína, že M. Kováča ml. zatkli v Rakúsku na základe zatykača, ktorý naňho vydali v Nemecku. Na jeho únose do Rakúska sa údajne zúčastnila SIS, vtedy ešte pod vedením I. Lexu. Nemecká agentúra zdôrazňuje, že G. Krajči a I. Lexa po porážke v septembrových parlamentných voľbách stratili vedúce pozície, ako poslanci sú však stále chránení pred právnym stíhaním. (sch, TASR)