školy v Jarovniciach, v záplavami postihnutej rómskej osade. Jarovnická rómska škola je pravdepodobne jednou z najchudobnejších a zároveň najúspešnejších škôl na Slovensku. Obrazy jej žiakov mali výstavy v Nemecku, Rakúsku, vo Švajčiarsku, pravidelne bývajú oceňované striebornými a zlatými medailami na veľkých medzinárodných výtvarných súťažiach (v Naí Dillí, na súťaži Tokyo Television Network Cultural Society, v Macedónsku, v Lidiciach v Českej republike). Ocenení výtvarníci sú deti z trojtisícovej rómskej osady, ktorá bola mimoriadne ťažko postihnutá minuloročnými augustovými povodňami. Deti žijú uprostred blata v rozpadávajúcich sa chatrčiach prakticky bez nádeje, že sa im podarí vymaniť z bezútešnej perspektívy osady. Niektorí z malých laureátov medzinárodných výtvarných súťaží pri povodni zahynuli...
Výtvarnú výchovu v Jarovniciach učí Ján Sajko. Nie je tam nijaký výtvarný krúžok, deti maľujú na hodinách výtvarnej výchovy, a keď sa pripravuje výstava, zostávajú so svojím učiteľom aj po vyučovaní. Maľujú farebný snový rómsky svet, ktorý je celkom iný než ten, v ktorom žijú. Obrázky Staré mesto, Kostol, Krásna žena, Na koni, Nočný jazdec, Dievča, Tanec Rómov, Muzikant majú vlastnú, individuálne namiešanú farebnosť. Je veľmi jasná a kontrastuje so sivým prostredím, v ktorom žijú a v ktorom prevláda blato alebo prach. Okrem individuálnych prác, keď každý maľuje, čo sa mu páči, maľujú všetky deti spoločne veľké figurálne kompozície. Spolu sa na nich dohodnú, takže keď obraz visí na výstave, dieťa sa vo vystavenom obraze spozná a vie, že aj ono je spoluautorom. Dnešnému koncertu Ivy Bittovej a súboru Lelky však o 17.00 h bude predchádzať vernisáž inej výstavy. Predajnej expozície výtvarných prác detí z Českej republiky pod názvom Cesta mráčkového dráčka. Zorganizovať ju po prvý raz mimo ČR, pre deti z oblastí postihnutých záplavami, sa koncom minulého roka rozhodla pražská nadácia Josefa a Petry Vavrouškovcov. Spojila sa s Českým centrom v Bratislave a s členmi Amnesty International na Slovensku - a vznikol nápad venovať výťažok z výstavy jarovnickej škole.
Cesta mráčkového dráčka je projekt, ktorý vznikol v lete 1997 pri tragických záplavách v Českej republike. Kresby detí, ktoré zažili záplavy, boli veľmi osobité a vypovedali o ich situácii silnejšie ako televízne reportáže. "Vavrouškovská" nadácia usporiadala pre deti výtvarnú súťaž, ale chcela, aby sa neskončila vyhlásením víťazov. Vznikol tak projekt predajnej výstavy, ktorej výťažok bude použitý na pomoc deťom. Prvé obrázky sa vydražili a výťažok nadácia venovala na rekonštrukciu Materskej školy v Starom Meste pri Uherskom Hradišti, kde sa vybudovalo nové detské ihrisko a azylový dom.
Deti, ktorých obrázky budú vystavené v Českom centre, nevedeli, čím je jarovnická škola výnimočná. Chceli jednoducho pomôcť deťom, ktoré postihli záplavy na východnom Slovensku. Výstavu Cesta mráčkového dráčka pod záštitou Stanislavy Bartošovej, kultúrnej radkyne veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku, otvorí členka činohry SND Emília Vášáryová. V Bratislave výstava potrvá týždeň.
V Českej republike už dnes Cesta mráčkového dráčka putuje po viacerých mestách. Detské kresby majú svoju moc - dospelí i deti ich kupujú, a tak pomoc detí iným deťom, zdá sa, naozaj funguje. Čitateľom denníka SME je jarovnická škola už dlhšie známa. Karol Ježík ju poznal a viackrát hovoril o tom, že škola je síce slávna a veľa sa o nej hovorí, ale aj tak stále musí fungovať v hrozných podmienkach. Chcel urobiť niečo konkrétne pre to, aby deti mohli ďalej maľovať - to nie je totiž žiadna samozrejmosť v škole, ktorá má problémy aj s peniazmi na základné učebné pomôcky. Deti v jarovnickej škole môžu maľovať len vtedy, keď má pre ne učiteľ materiál, kartóny, farby, štetce. Je to nadštandard? Spotrebujú ho viac ako v iných školách a majú ho len vďaka neziskovým organizáciám v zahraničí a na Slovensku. Tým, čo si túto školu všimnú.
MARTA FRIŠOVÁ,
ANDREA PUKOVÁ
(Autorky sú redaktorkami týždenníka Domino fórum a členkami bratislavskej skupiny Amnesty International)