pozitívom celého príbehu je, že po dlhom čase je tu konečne nejaká výstraha. Že to nevyzerá tak, že si tu každý môže beztrestne tunelovať ktorúkoľvek firmu a všetci sa budú len prizerať.
Tunelovanie IRB počas nútenej správy NBS však potvrdilo aj ďalší závažný poznatok: dozrel už čas, aby bol z funkcie viceguvernéra NBS zodpovedného za bankový sektor odvolaný Jozef Mudrík. Nie iba preto, že dosadil do funkcie núteného správcu človeka, ktorý si dovolil, čo si dovolil. To je len posledná kvapka. J. Mudrík napríklad nedávno priznal, že ak by sa prísne uplatňovali všetky pravidlá a nariadenia, štyri či päť bánk by prišlo o bankovú licenciu. Otázne je, prečo to neurobil a nečistil bankový sektor, kým sa to dalo? Veď ak by dvom bankám odobral licenciu, všetky ostatné by sa už dávno správali inak. Prečo však J. Mudrík prižmuroval oči? Veď tým iba podporoval odvahu tunelárov, ktorí boli dosadení do štátnych bánk. A takýto človek má teraz dohliadať na reštrukturalizáciu bánk, ktorá bude jednou z hlavných častí ekonomických reforiem SR? Človek, ktorý aj napriek objektívnej reči čísel o stave bankového sektora toleroval tunelovanie a znehodnocovanie majetku najväčších bánk?
Zaujímavosťou minulého týždňa bolo aj ohlásenie právneho rozboru privatizácie Nafty Gbely, ktorý vraj umožní začať súdny proces. Otázne je, či sa ho podarí aj dokončiť, respektíve, či dovtedy ešte v Nafte Gbely bude aj niečo iné ako obchodné meno. Aj to už trhovo nepoužiteľné. Ale veď, súďme sa. Aspoň sa národ pobaví. Sám na sebe.
Veľmi podobne sa vyvíja aj kauza PNS. FNM síce vypovedal zmluvu, ale: po prvé - PNS je už teraz mimoriadne kvalitne vytunelovaná. Po druhé navýšením základného imania v PNS sa FNM dostal do situácie, že aj keď po určitom období súdov dostane PNS späť, bude sa musieť najprv dohodnúť s ostatnými akcionármi, aby niečo presadil. Aký je teda výsledok privatizácie? Pred rokom FNM predal 97 % akcií fungujúcej spoločnosti. Teraz môže dostať späť 61 % vytunelovanej firmy. Aj to sa ešte musí súdiť. Ostáva len veriť, že tu bude aj systémové riešenie. Tým je výrazné zvýšenie trestných sadzieb za podvody známe ako tunelovanie a možnosť efektívnej konfiškácie majetku ľudí, ktorí sa k podobným praktikám uchýlili. To celé ešte predpokladá zefektívnenie práce súdov.
DUŠAN DEVÁN