Najatý filmový mul - kríženec somára a kobyly - zohral svoju úlohu až príliš dobre. Producenti pripravovaného amerického filmu Morgan`s Ferry (Morganov trajekt) sa teraz súdia s opatrovateľkou zvieraťa, ktoré bolo údajne viac než tvrdohlavé - ako sa to od mula obyčajne očakáva. Výrobcovia snímky žiadajú od Alicie Ruddovej a jej spoločosti Rudd Dogs 111 111 dolárov za "neprofesionalitu" zvieraťa, ktoré odmietalo sedieť na zadných. Okrem toho mul nebezpečným správaním ohrozoval aj životy hercov a filmového štábu. Majiteľka tvrdohlavca si počká na dokumenty súdu a až potom chce podať svoju verziu prípadu.
VEĽKODUŠNÝ BILL
Spoluzakladateľ softvérového gigantu Microsoft Bill Gates a jeho žena Melinda cez víkendu venovali 3,3 miliardy amerických dolárov na dobročinné účely. Prostriedky pôjdu do dvoch nadácií v prospech celosvetových zdravotníckych a vzdelávacích projektov. Ako v sobotu informoval americký magazín Fortune, posledný finančný prevod od najbohatšieho človeka sveta je považovaný za doteraz najväčší charitatívny dar. Z peňazí, poskytnutých šéfom Microsoftu putovali 2,2 miliardy do nadácie Williama Gatesa, ktorá nesie meno Billovho otca, je ním tiež spravovaná a sústreďuje sa na programy ochrany zdravia populácie. 1,1 miliardy bude prevedených do Gatesovej vzdelávacej nadácie, ktorou je financovaná okrem iného počítačová výchova detí a mládeže. Podľa štatistík je Bill Gates so svojím majetkom 82 miliárd dolárov najbohatším človekom planéty.
VO VÍNE JE AJ ZDRAVIE
Červené víno pochádzajúce z Chile je dobré na ochranu organizmu proti srdcovým chorobám a rakovine, tvrdia škótski vedci z univerzity v Glasgowe. Najlepšia je odroda Cabernet sauvignon, ktorá obsahuje osemkrát viac flavanolov - prirodzených filtrov na zablokovanie škodlivých slnečných UV lúčov - než víno z iných krajín sveta. Podľa Alana Croziera za to víno vďačí teplému čílskemu podnebiu.
TRI DNI VO VÝŤAHU
Celé tri dni strávila v zablokovanom výťahu 75-ročná žena z francúzskeho mesta Lyon, kým ju z tejto dosť nepohodlnej situácie nakoniec vyslobodili požiarnici, zalarmovaní priateľkou húževnatej starenky. "Počas môjho núteného pobytu vo výťahu som nebola hladná ani smädná a najprv som nemala ani strach. Neskôr som však už neverila, že z nebezpečného dobrodružstva vyviaznem živá," povedala novinárom babka, ktorá síce o nehode výťahu cez zabudovaný telefón včas informovala opravárov, ale pritom im vraj zabudla oznámiť adresu svojho bydliska.
NAJPRV ÁNO, POTOM NIE
Tridsaťštyriročného amerického kriminálnika Bobbyho Raya Fretwella usvedčeného z vraždy 81-ročného muža v arkansaskom hlavnom meste Little Rock zachránilo pred popravou zlé svedomie jedného z členov poroty, ktorá sa predtým jednomyseľne zhodla na treste smrti. Porotca Gene Stinnett však ex post zmenil svoje rozhodnutie a v liste arkansaskému guvernérovi uviedol, že je proti absolútnemu trestu pre tohto vraha. "Hlasoval som proti vlastnému svedomiu, pretože som sa obával, že sa stanem terčom opovrhnutia v malom meste, kde sa zločin stal a kde žijem," napísal v liste guvernérovi. "Tento človek urobil odvážny skutok, keď si sám priznal chybu a chce ju napraviť, pretože svoje hlasovanie považuje za nespravodlivé," uviedol guvernér Mike Huckabee. Keďže pre popravu sa podľa zákonov štátu Arkansas musia vysloviť bez výnimky všetci porotcovia, guvernér rozsudok smrti pre Fretwella zmenil na doživotné väzenie. (TASR, ČTK)