a vládu počas jej minulotýždňového stodňového jubilea za "povrchnú, nerozumne diletantskú a jej politiku za polovičatú". Voliči jej naopak priznali o 1,4 percenta hlasov viac ako v minuloročných septembrových voľbách, a to napriek tomu, že obyčajne preferencie víťazov po voľbách klesajú.
Väčšina nemeckých novín vyčítala kabinetu nesplnené sľuby v súvislosti s rýchlym zrieknutím sa jadrovej politiky, pri presadzovaní ekologickej daňovej reformy či zlepšovaní situácie na pracovnom trhu. Červeno-zelená koalícia sľubovala, že jadrový priemysel prinúti v priebehu roka k prvým ústupkom, teraz sa hovorí o štyroch až šiestich rokoch. Nič sa nepohlo ani na pracovnom trhu, doteraz podniknuté kroky neriešia podstatu rekordnej 4-miliónovej nezamestnanosti. A aj odštartovanie ekologickej daňovej reformy od 1. apríla je ohrozené rozhodnutím Ústavného súdu, podľa ktorého musia byť rodiny s deťmi uprednostňované, čo bude štát stáť 20 miliárd mariek navyše.
Predsa je však 47 percent voličov so stodňovou vládou spokojných. A keby boli voľby teraz, volilo by SPD 42 percent voličov, teda o 1,1 percenta viac ako v minuloročných voľbách a Zelených 7 percent, čiže o 0,3 percenta viac ako v roku 1998. Pozorovatelia pripisujú nárast povolebných hlasov dvom faktorom. Prvým sú kroky vlády v sociálnej oblasti. Vďaka nim budú totiž Nemci lepšie finančne zabezpečení počas choroby, budú menej doplácať pri kúpe liekov a zvýšia sa im príplatky na deti. Druhým dôvodom voličskej popularity je kancelár Gerhard Schröder sám. Tak ako počas volebnej kampane, aj teraz je televíznou hviezdou a vďaka svojmu vystupovaniu na obrazovke získava body tam, kde ich stráca vláda za jej výsledky. Nestratil nič zo svojho imidžu inovátora, ktorým nahradil 16 rokov vládnuceho Helmuta Kohla. Sám Schröder považuje prvú stovku vlády za úspešnú, aj keď pripustil, že "kto nasadí také vysoké tempo, musí sa dopustiť aj chýb". O niečo menej je spokojný menší koaličný patrner - Zväz 90/Zelení. Hovorkyňa predsedníctva strany Gunda Röstelová pre denník General Anzeiger uviedla, že počas prvých 100 dní sa "v rôznych oblastiach potkli." Dokonca začínajú pracovať na novom programe strany a stratégii pri konfliktoch, aby ich Gerhard Schröder nestrčil do "ľavého vrecka svojich nohavíc." Isté je, že koalícia vyniká aj pre slabosť opozície. Kresťanskí demokrati (CDU/CSU) majú zatiaľ viac problémov sami so sebou. Počas prvých sto dní zachránil vládu ešte nezhasínajúci imidž jej kancelára. Do nasledujúcich dní jej to však stačiť nebude.
MIRIAM MRÍZOVÁ,
Bonn