Amerika a svet mali v sobotu historickú možnosť: po prvý raz videli a počuli na televíznych obrazovkách Moniku Lewinskú - mladú ženu z Kalifornie, ktorá ako bývalá praktikantka Bieleho domu padla do očí Billovi Clintonovi - a americký prezident sa pre aféru s ňou ešte stále potáca na okraji politickej priepasti. No po sobotňajšom prehrávaní videovýpovedí troch predvolaných svedkov v Senáte, kde prebieha obžalobný proces s prvým mužom Spojených štátov, sa zdá, že prezident impeachment prežije. Nie síce bez škrabnutia, ale ak sa tento týždeň už v záverečnom zhrnutí žaloby neobjaví nič nové, Bill Clinton zostane aj zvyšné necelé dva roky v úrade.
V sobotu sa počas prehrávaných výpovedí Moniky Lewinskej, Clintonovho verného priateľa Vernona Jordana a jeho topporadcu Sidney Blumenthala preukázalo, že článok obžaloby o krivej prezidentovej výpovedi pod prísahou dostal vážne trhliny. Ak majú republikáni v Senáte prevahu desiatich kresiel - zo sto im patrí päťdesiatpäť - tak sa povráva, že za tento článok obžaloby bude hlasovať iba štyridsať z nich. Ani jeden zo svedkov nepovedal nič nové, čo by už senátori neboli čítali alebo počuli. Aj keď Monika tvrdila, že od začiatku vedela, že pred veľkou federálnou porotou nepochodí, dodala, že ju prezident priamo nenavádzal, aby klamala. Poznamenala, že je to veľmi inteligentný muž. Od Vernona Jordana sa ani neočakávalo, že by niečo na prezidenta "vyniesol". Ide o starého Clintonovho priateľa z Arkansasu. A aj keď Sidney Blumenthal priznal, že Bill Clinton označil Moniku za "lovkyňu", ktorá mu neustále bola v pätách, na ctených senátorov to nezapôsobilo. Dokonca nezabrala ani taktika procesných manažérov Snemovne reprezentantov, plniacich úlohu "ľudových žalobcov", keď výpovede troch svedkov prestrihávali aj Clintonovou výpoveďou pod prísahou zo 17. augusta minulého roku.
Tak majú republikáni ešte poslednú nádej. Želajú si, aby spoločne s časťou príliš nestranícky zaťažených demokratov dosiahli aspoň väčší počet zdvihnutých rúk pri záverečnom hlasovaní o druhom článku obžaloby, ktorým je marenie spravodlivosti zo strany prezidenta.
Málokto už však očakáva, že prezident príde o úrad: na to sú potrebné hlasy šesťdesiatich siedmich senátorov, teda dvoch tretín, a toľko republikáni dohromady nedajú. Preto sa zrejme posledný týždeň procesu bude hľadať spoločná forma, ktorou by nejako prezidenta za jeho správanie potrestali... MICHAL HAVRAN